Aktuālā informācija sakarā ar koronavīrusa Covid-19 izplatību


rīgas domes labklājības departaments
Rīgas domes Labklājības departaments sagatavojis ieteikumus iedzīvotājiem un pašvaldības iestāžu darbiniekiem, lai izsargātos no koronavīrusa "Covid-19". Lai gan līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusu "Covid – 19", cilvēkiem jābūt uzmanīgiem.

Lielākā daļa saslimšanas gadījumu līdz šim reģistrēti Ķīnas Uhaņas pilsētā. Ir ziņots par ievestiem gadījumiem vairākās citās Ķīnas provincēs, Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā, Taivānā, Makao īpašās pārvaldes reģionā, Taizemē, Japānā, Dienvidkorejā, Singapūrā un Vjetnamā, Malaizijā, Austrālijā, Nepālā, Ēģiptē, Apvienotajos Arābu Emirātos, Kuveitā, Bahreinā, ASV, Francijā, Kanādā, Vācijā, Somijā, Itālijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā, Zviedrijā, Beļģijā, Austrijā, Krievijā, Horvātijā, Šveicē. Trešdien, 26. februārī, arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā fiksēts pirmais saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu. Saslimušais Igaunijā ieradies ar autobusu no Rīgas, atlidojot no Irānas ar lidmašīnas reisu no Stambulas. Kā apstiprina Lietuvas Veselības ministrija, tad 28.02.2020 Lietuvā apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar koronavīrusu „Covid-19”.

Ceturtdien, 27. februārī, Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) lēma paplašināt sarakstu ar koronavīrusa izraisītās slimības „Covid–19” skartajām valstīm un teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši piesardzības pasākumi. Kā informē Latvijas Republikas Veselības ministrijā, tad īpaši piesardzības pasākumi būs attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas – Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas (turpmāk visas kopā sauktas – „Covid–19 īpašās teritorijas”).

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), ievērojot Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijas regulāri aktualizē informāciju iedzīvotājiem saistībā ar jaunā koronavīrusa „Covid-19” izplatību un piesardzības pasākumiem.

Kā norāda SPKC, tad šobrīd nepieciešams ievērot sekojošus piesardzības pasākumus:
• Lai arī PVO un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs nav noteicis ierobežojumus ceļošanai, tomēr tiek ieteikts izvērtēt privāto un dienesta ceļojumu un komandējumu nepieciešamību, lai nepakļautu sevi un savus tuviniekus saslimšanas riskam.
• Atgriežoties no ceļojuma vai darba komandējuma no minētajām teritorijām, ieteicams 14 dienas novērot savu veselību, izvairoties no sociālajiem kontaktiem. Ieteicams vismaz divas reizes dienā ar termometru mērīt savu ķermeņa temperatūru. Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz tālruni 113 un jāseko medicīnas personāla norādījumiem!
• Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
• Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.
• Ja izmeklējumu rezultāti uz „Covid–19” būs negatīvi, personai tiks noteikts mājas režīms līdz pilnīgai slimības pazīmju izzušanai. Pēc telefoniskas saziņas ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu. Ja izmeklējumu rezultāti apstiprinās saslimšanu ar „Covid–19”, NMPD pacientu nogādās RAKUS vai BKUS.

• Ja tomēr nav iespējams atcelt ieplānotos ceļojumus, it īpaši, ja tie skar „COVID - 19 īpašās teritorijas”, kā arī ņemot vērā vēl joprojām aktuālo gripas sezonalitāti Latvijā, lūdzam pievērst uzmanību norādījumiem un stingri ikdienā ievērot šādus piesardzības pasākumus:
 Ievērot personīgo higiēnu;
 Bieži mazgāt rokas (ar siltu ūdeni un ziepēm vismaz 20 sekundes), īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi;
 Ievērot distanci vismaz 2 metrus no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
 Klepojot un šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgāt rokas;
 Izmantot roku dezinfekcijai (ja nav pieejams silts ūdens un ziepes) speciāli tam paredzētus roku dezinfekcijas līdzekļus, kas satur ne mazāk kā 60 % alkohola.
 Sekot vietējo varas iestāžu norādījumiem.

• Uzturoties vīrusa skartajās teritorijās un publiskās vietās, kur uzturas liels skaits cilvēku jāievēro šādi piesardzības pasākumi:
 Jāizvairās no cilvēkiem, kuri izskatās apslimuši;
 Jāvairās aiztikt acis, deguns un mute ar nemazgātām rokām;
 Regulāri jāmazgā rokas, ziepējot tās vismaz, vai roku dezinfekcijas līdzekli, kas satur ne mazāk kā 60 % spirta;
 Īpaši svarīgi nomazgāt rokas pēc labierīcību apmeklējuma, pirms ēšanas un pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas.

• Ja ģimene ar bērnu vai bērns pēdējo 14 dienu laikā atgriezies no „COVID - 19 īpašajām teritorijām” SPKC iesaka:
 bērnam neapmeklēt izglītības iestādi,
 vecākiem:
o sazināties ar ģimenes ārstu,
o sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma,
o ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana):
 bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu,
 bērnam ir parādījušies, nekavējoties zvanīt 113 un informēt ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu

• Lai mazinātu vīrusu izplatību gan gripas sezonas, gan jaunā koronavīrusa „Covid-19” izplatības laikā, lielāku uzmanību nepieciešams pievērst ierobežojošiem pasākumiem, lai mazinātu infekcijas iekļūšanu darba kolektīvā, ievērojot vienkāršus preventīvus pasākumus:
 Nodrošinot regulāru sanāksmju un darba telpu vēdināšanu;
 Mazgājot un dezinficējot bieži lietojamās virsmas (piemēram, durvju rokturus, galda virsmas, tastatūras un tml.);
 Koplietošanas telpas (virtuve, tualetes telpas) nodrošinot ar šķidrajām ziepēm, vienreizlietojamiem dvieļiem, atkritumu tvertnēm, kuru atvēršanai nav nepieciešama pieskaršanās ar roku, tualetes papīru pietiekamā daudzumā;
 Atgādinot darbiniekiem par roku mazgāšanas nozīmi. Nepieciešamības gadījumā, ja roku mazgāšana nav pieejama, var lietot ātras un noturīgas iedarbības roku dezinfekcijas līdzekli (spirta saturs vismaz 60%).

Kā norāda SPKC, iedzīvotāji tiek aicināti par koronavīrusu „Covid-19” informāciju skatīties tikai oficiālos informācijas un uz pierādījumiem balstītos avotos, izmantojot PVO, ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) un SPKC izplatīto informāciju. PVO mājas lapā: www.who.int ir izveidojusi atsevišķu sadaļu informācijai par jauno vīrusu: https://www.who.int/health-topics/coronavirus, SPKC mājas lapā informācija ir atrodama šeit: https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/757, bet CDC publicētā informācija meklējama šeit: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

aprīlis 2020
P O T C P S Sv
1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbumi