Kas jāzina par bērnu zobu kopšanu

Bērna zobi un ar to pareizu kopšanu saistītie jautājumi ir viena no vecākiem aktuālām tēmām, ar kuru viņi mēģina tikt skaidrībā. Tomēr saistībā ar to valda dažādi mīti, kas ne vienmēr ir patiesi. Kā arī bieži vien vecāki līdz galam nepazinās, cik liela ir viņu loma tajā, kādi un cik veseli būs viņu bērnu zobi.

Bērna zobu veselība sākas jau mammas vēderā

Par bērna zobu veselību patiesībā var runāt jau tad, kad bērns vēl tiek plānots un jau lolots mammas puncī deviņus mēnešus. Mazuļa ķermenis attīstās un izveidojas no tām rezervēm, kas ir mammas organismā. Tajā skaitā arī zobu aizmetņi, kas slēpjas smaganās. Tāpēc ir būtiski gan pirms grūtniecības, gan tās laikā gādāt par to, lai mammas organismā netrūktu uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu. Vislabāk, ja to visu var uzņemt ar sabalansētu un sezonālu uzturu. Bet palīdzēt var arī grūtniecēm piemēroti vitamīni un uztura bagātinātāji.

Mutes dobums jākopj kopš dzimšanas

Par bērniņa mutes dobumu un zobiņiem, kas jau pēc dažiem mēnešiem sāks šķilties, jārūpējas jau kopš dzimšanas. Kā to praktiski darīt? Speciālisti iesaka pēc mazuļa zīdīšanas mēli, smaganas un vaigu iekšpusi maigi notīrīt, lai samazinātu baktēriju un mikrobu daudzumu. To var darīt ar uz pirksta uztītu marlīti vai speciālu uzpirksteni. Galvenais to darīt saudzīgi. Mazulis ātri pieradīs pie šādas procedūras, tāpēc vēlāk būs vieglāk uzsākt nopietnāku zobu kopšanas rutīnu.

Piena zobu loma ir ļoti svarīga

Viens no nepareiziem mītiem, kas iesakņojies sabiedrībā diezgan spēcīgi, ir tas, ka piena zobi jau nav svarīgi. Kad izaugs īstie, tad arī varēs sākt tīrīt. Tas ir pilnīgi aplami! Piena zobiem ir ļoti būtiska nozīme bērna sakodiena un runas attīstībā. Tie ir svarīgi pārtikas uzņemšanas procesā, nodrošinot pienācīgu ēdiena sakošļāšanu.

Neveseli un iztrūkstoši piena zobi var negatīvi ietekmēt pastāvīgos zobus, izmainīt sakodienu, kā arī veicināt citas veselības problēmas, ko var rosināt nevesels mutes dobums. Tāpēc piena zobi jāsāk tīrīt jau no paša pirmā zobiņa. Piena zobi ir jācenšas saglabāt pietiekami ilgi, ļaujot tiem pakāpeniski un dabiski nomainīties.

Kā pareizi iztīrīt bērnam zobus

Par to, ka zobi tiek pareizi un regulāri tīrīti, vismaz līdz bērna 9-10 gadu vecumam ir atbildīgi vecāki. Neatkarīgi no tā, cik daudz zobu bērnam mutē ir, tie ir rūpīgi jātīra divas reizes dienā. Zobu tīrīšanai jāizvēlas bērna vecumam atbilstoša zobu suka un zobu pasta. Zīdaiņiem var izmantot speciālus uzpirksteņus, kas atvieglos zobu tīrīšanu.

Zobi jātīra virzienā projām no smaganām ar slaukošām kustībām, turot zobu suku nedaudz slīpi. Katram zobam nepieciešams veltīt vismaz septiņas kustības. Jāatceras, ka jātīra ne tikai zobu ārējās, bet arī iekšējās un kožamās virsmas. Pēc tīrīšanas zobus ieteicams arī izdiegot.

Ja bērns jau sasniedzis vecumu, kad pats var sākt mācīties tīrīt zobus, tad noteikti vajag viņam to ļaut darīt, bet pēc tam jāatceras pārtīrīt zobus, lai garantētu, ka darbs tiešām paveikts rūpīgi.

Zobārsts – kad un cik bieži bērnu vest

Bērnu zobārstniecība būtu jāapmeklē jau ap pirmo mazuļa dzimšanas dienu. Tas ir vecums, kad mazulis var nosēdēt vecākiem klēpī un ļaut zobārstam veikt vismaz vizuālu mutes dobuma apskati, novērtēt zobu šķilšanos un to stāvokli. Tā vairāk būs iepazīšanās vizīte, bet bērnam tas ļaus pierast pie zobārsta apmeklēšanas, iepazīt vidi, kas vēlāk mazinās satraukumu tad, kad varbūt būs nepieciešams veikt kādas manipulācijas.

Pēc tam uz profilaktisku zobu pārbaudi bērnu vajadzētu vest vismaz 1-2 reizes gadā, lai izvairītos no bojājumiem un piefiksētu tos vēl agrīnā stadijā, kad tie ir vieglāk novēršami.

Kā izvēlēties bērnam zobārstu

Bērnu zobārstniecība, ko apmeklēt, vecākiem būtu jāizvēlas apdomīgi – jāizpēta atsauksmes, jādodas tā apskatīt, jāpārliecinās, ka tur strādā speciālisti, kas saprotas ar mazajiem pacientiem. Lai bērns nebaidītos no zobārsta un viņam nerastos traumas, kas viņu vajās visu mūžu, jāatrod uzticama bērnu zobārstniecība, kas tiešām ar labāko sirdsapziņu strādā ar dažāda vecuma bērniem.

Ne katrā novadā un pilsētā būs šāda bērnu zobārstniecība, tomēr ir vērts tērēt laiku ceļā un varbūt samaksāt nedaudz vairāk, ja tas spēj sniegt kvalitatīvu pakalpojumu un bērnam emocionāli drošu un patīkamu vidi.

Vai bērns jāved pie zobu higiēnista

Jau kopš pirmsskolas vecuma bērns jāved arī pie zobu higiēnista. Zobu higiēnists patiesībā spēlē nozīmīgu lomu tajā, kāda bērnam veidojas attieksme pret mutes dobuma kopšanu, arī pret zobārstniecības apmeklēšanu. Zobu higiēnists ne tikai veic zobiņu rūpīgu tīrīšanu, bet arī pārrunā ar bērnu un vecākiem dažādus ar zobu higiēnu saistītus jautājumus. Zobu higiēnists mudina bērnus rūpēties par saviem zobiem.

Paradumi, kas palīdzēs saglabāt bērna zobus veselus

Lai bērna zobi būtu veseli, svarīgi ir ne tikai tos regulāri un pareizi tīrīt, bet arī padomāt par citiem ikdienas paradumiem. Visvairāk tas attiecas uz uzturu. Nepieciešams izvairīties no našķēšanās starp ēdienreizēm, atteikties no saldinātiem un gāzētiem dzērieniem, pārāk liela saldumu patēriņa. Tā vietā jāizvēlas veselīgas uzkodas. Vecākiem jārāda bērniem labs piemērs attiecībā uz rūpēm par zobiem, jo bērni vislabāk seko tieši savu vecāku piemēram.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūnijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums