Ieteikumi cilvēkiem ar cukura diabētu, apmeklējot pasākumus vasarā

Vasara vilina pavadīt laiku ārpus mājas – atpūsties pie dabas, doties ceļojumos vai apmeklēt festivālus un pilsētas svētkus. Ikdienai kļūstot fiziski aktīvākai, cilvēkiem, kas slimo ar cukura diabētu, jārēķinās ar glikozes līmeņa svārstībām, ko ietekmē karstais laiks un izmaiņas uzturā. Tādēļ pirms intensīvi saplānotas nedēļas nogales vērts sagatavoties, lai diabēts nestātos ceļā atpūtai.

Ko nedrīkst atstāt mājās

Laivu brauciens vai dejas līdz rīta gaismai zaļumballē nav jāatceļ diabēta dēļ, vien jāieliek somā cukura līmeņa pārbaudes ierīce jeb glikometrs, glikozes tabletes, saldumi, ūdens un ārsta izrakstītie medikamenti. Šīs lietas vienmēr turi pa rokai mugursomā vai gurnu somiņā, kā arī uzliec telefonā atgādinājumus izmērīt cukura līmeni asinīs.

Zinot, ka apmeklēsi koncertus vai festivālus, kur apsargi pārbaudīs somas, sazinies ar savu ģimenes ārstu, lai saņemtu izziņu, kas apliecina saslimšanu ar diabētu. Tā ir garantija, ka pasākuma teritorijā varēsi ienest saldumus, insulīnu un insulīna pildspalvu. Drošības pēc var paņemt arī insulīna un injektora recepti un personu apliecinošu dokumentu. Tāpat arī noderīgi būtu paņemt līdzi hipoglikēmijas drošības kartiņu. Proti, nelielu kartiņu, kur rakstīts, ka Tev ir cukura diabēts un kā rīkoties, ja pēkšņi palicis slikti. Šim iemeslam var noderēt arī neliela kartiņa, kur pa soļiem aprakstīts, ko darīt, ja cilvēkam ar cukura diabētu palicis slikti. Abus šos materiālus var atrast mājaslapā diabets.lv.

Uz vietas noskaidro, kur atrodas pirmās palīdzības telts, – tur netraucēti varēsi veikt injekcijas. Alternatīvs variants ir lūgt draugiem sastāties apkārt, kamēr injicē vēderā insulīnu.

Kā rīkoties, ja paliek slikti

Nereti līdzcilvēki neatpazīst simptomus, kas liecina par cukura līmeņa pazemināšanos, un nezina, kā rīkoties. Rūpējoties par savu veselību, cukura diabēta pacientiem ir jābrīdina draugi par savu veselības stāvokli, potenciālajiem riskiem un rīcību ārkārtas situācijās. Kādam no tuviniekiem vai draugiem vēlams iemācīt veikt insulīna injekcijas un aprēķināt insulīna devu.

Nav vajadzīgas īpašas zināšanas medicīnā, lai pamanītu simptomus pirms samaņas zuduma. Apkārtējo vērībai ir liela nozīme, jo var gadīties, ka cilvēks, kas jau daudzus gadus slimo ar cukura diabētu, pats nejūt pazeminātu cukura līmeni. Pirmās pazīmes ir bālums, sviedri, lēna un nesakarīga runāšana un slikta pašsajūta, var novērot arī nervozitāti un agresiju.

Ja cilvēkam palicis slikti, bet viņš ir pie samaņas un spēj runāt, pēc iespējas ātrāk jāiedod apēst kaut ko saldu – cukuru, ledenes vai ūdenī izšķīdinātu medu. Tad jāpalīdz ieņemt ērtāku pozu un jādod dzert ūdeni. Ja slikta pašsajūta nepāriet pusstundas laikā, jāsauc ātrā palīdzība. Kad cilvēks ir apjucis un nespēj parunāt vai ir bezsamaņā, noguldiet viņu drošā sānu guļas pozā un nekavējoties izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Svarīgi ieteikumi diabēta pacientiem

Viena no diabēta blakusparādībām var būt pasliktināta asinsrite kājās. Vasarā pēdas var kļūt nejutīgas, un diabēta pacients var nepamanīt nobrāzumus vai tulznas pat stundām ilgi. Tādēļ izvēlies ērtus apavus, kas neberž un nespiež. Plāksteru paciņa somā arī nenāks par ļaunu. Nedrīkst aizmirst pretapdeguma krēmu uzklāt arī uz kājām, jo saules apdegumi var palēnināt asinsriti.

Brīvdienās un atvaļinājumā tā vien gribas našķoties, tomēr jācenšas pieturēties pie veselīga uztura. Ikdienā lieto vairāk ūdens, izvairoties no sulām ar pievienotu cukuru. Patērējot alkoholu, nejauc to kokteiļos ar cukurotiem dzērieniem. Lietojot treknus ēdienus, ielāgo, ka tauki palēnina ogļhidrātu uzsūkšanos asinīs, un tas jāņem vērā, plānojot insulīna injekcijas. Apmierinot vēlmi apēst hotdogu vai picas šķēli, izmēri glikozes līmeni asinīs pirms un pēc ēdienreizes.

Pirms mesties vasaras baudīšanā, pārliecinies, ka pa rokai ir ūdens un kāda saldināta dzēriena pudele. Un atceries, ka karstā laikā insulīns darbojas ātrāk, tādēļ glikozes līmeņa pārbaudes jāveic biežāk.

Lai informētu cilvēkus par cukura diabētu, tā simptomiem un ārstēšanu, ir izveidota mājaslapa www.diabets.lv. Šajā vietnē gan cilvēki ar cukura diabētu, gan arī ikviens cits interesents var uzzināt atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

augusts 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums