LZP: Latvijai jāpasludina ārkārtas stāvoklis klimata jomā

"Latvijai jākļūst par trešo valsti, kas pasludina ārkārtas stāvokli klimata jomā. Vēl nesen lepojāmies ar otrās zaļākās pasaules valsts titulu, domājot kā uzkāpt uz augtākā zaļuma pjedestāla pakāpiena. IPBES globālais un padziļinātais pētījums atklāj, ka prioritāri, visiem spēkiem mums jāglābj Latvija no bioloģiskās daudzveidības sarukuma, plastmasas piesārņojuma un lauksaimniecības radītās ietekmes. Videi šobrīd jābūt Latvijas politikas noteiktai prioritātei, ne tikai vārdos vai sarakstītu dokumentu kalnos, bet reālos darbos", uzskata Edgars Tavars, Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētājs.

Maija sākumā Parīzē publiskotais “Globālais bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu novērtējuma ziņojums” (IPBES ziņojums) mūs iemet skaudrajā realitātē – pasaules daba iet bojā vēl līdz šim nepieredzētos tempos. Šobrīd jau divas valstis – Īrija un Lielbritānija klimata jomā pasludinājusi ārkārtas stāvokli.

E. Tavars: “Iepazīstoties ar IPBES ziņojuma saturu un tā tapšanas gaitu, secināms, ka šis nav tendenciozs viena vai pāris autoru kopdarbs. Kopskaitā ir veikti 15 000 zinātniskie pētījumi, iesaistot 145 ekspertus no 50 valstīm un analizēts neiedomājams apjoms datu. Cilvēces ekonomiskās attīstības uzrāviens pēdējo divu paaudžu laikā, dabai nodarījis lielu ļaunumu, tādēļ šobrīd ir pēdējais laiks situāciju vērst par labu.

Domā globāli, rīkojies lokāli – šai ir jābūt Latvijas politikas dabas aizsardzības mantrai ikdienā. Šis sauklis bieži rotā vides politikas plānošanas dokumentu virsrakstus. Bet realitātē? Rīga smok putekļu mākonī un plāno kā uz zaļo zonu rēķina paplašināt apbūvi, atkritumu depozīts strēgst birokrātiskajos gaiteņos un ekonomiskajos aprēķinos, Baltijas jūra kļuvusi par mikroplastmasas zaņķi, zivju skaits samazinās, Monsanto lobija pārstāvji uzstāj, ka glifosātu lietošana ir panaceja, lai nebūtu jāmirst badā, bet energoefektivitāte un elektromobilitāte attīstās gliemeža pārvietošanās ātruma tempā.. Šādu piemēri ir daudz…

Diemžēl arī Latvijā bieži vien iniciatīva par dabas saudzēšanu atduras pret neieinteresētību, paviršību un nihilistisku attieksmi. LZP vairākkārtīgi ir norādījusi, ka dzīvotspējīgas Latvijas vides politikas plānošanai un ieviešanai vides nozarē jākļūst par patstāvīgu, neatkarīgu un būtisku sastāvdaļu. Vides un dabas jautājumiem jābūt valdības ikdienas darba kārtībā, nevis tiem jāpieslēdzas operatīvā kārtā, kad kaut kas tiešā un pārnestā nozīmē jau deg.

Vides sektors Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) ir tikai piedēklis. Tas jāmaina, un viens no veidiem kā to izdarīt ir Vides ministrijas atjaunošana un skaidra rīcības plāna izstrāde vides jautājumu sakārtošanai un dabas aizsardzības pasākumu nodrošināšanai.

Latvijas Zaļa partijas
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

oktobris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 232425
262728293031

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums