Aizsardzības ministriju ziņu portāla izveidē konsultēs firma, kur strādā par iepirkumu atbildīgās amatpersonas dzīvesbie

Latvija ir spēcīgākās militārās alianses NATO dalībvalsts, bet tai nav vienota informācijas un komunikācijas kanāla. Aptaujas liecina, ka informāciju par valsts aizsardzību tūlīt aiz televīzijas kanāliem, sabiedrība iegūst interneta vidē un ar sociālo mediju strapniecību. Pirms gada tika izlemts, ka valsts aizsardzības tematikai tiks veidots mūsdienīgs ziņu portāls. Esošās platformas sargs.lv pārveidotājus izraudzījās konkursā. Tagad atklājies, ka par ministrijas konsultantu izraudzīta firma, kur strādā par iepirkumu atbildīgās amatpersonas dzīvesbiedre.

Aizsardzības nozares aktualitātes interesē ne tikai - karavīrus, jaunsargus, zemesargus un šīs jomas ierēdņus; militārās ziņas noder arī plašākai sabiedrībai. Līdz pagājušā gada beigām šo informāciju sniedza ikmēneša izdevums “Tēvijas sargs”, un interneta portāls sargs.lv. Taču aizsardzības ministrijas pasūtīts audits atklāja, ka portāls ir nepilnīgs, žurnāls nemoderns un dārgs un, neskatoties uz Latviešu strēlnieku apvienības un virsnieku apvienības iebildēm, izdevumu likvidēja, lielāko daļu redakcijas  atlaida.

RAIMONDS BERGMANIS 

bijušais aizsardzības ministrs, Saeimas deputāts (ZZS)

Toreiz lēmums bija tāds, ka tiks mainīta koncepcija, nebija tā, ka vienkārši likvidē un ar to viss beidzas. Tika pieņemts lēmums iet līdzi laikam, un izskatīt, cik tas viss izmaksā. 

To visu izvērtēja un pieņēma lēmumu, radīt jaunu digitālu mediju. Lai ir iespēja to informāciju iegūt daudz lielākai cilvēku grupai un daudz vienkāršāk. 

Aizsardzības ministrija ministra Bergmaņa laikā izlēma  informācijas kanālus uzturēt un saturu veidot centralizēti. Uz militāro ziņu portāla izveidi izsludināja konkursu. Un par atbildīgo šajā iepirkumā nozīmēja Militāri publisko attiecību departamenta direktoru Kasparu Galkinu.

KASPARS GALKINS

Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors 

Pēc tam jau attiecīgi bija šis te padomes lēmums, ka slēdzam šo te žurnālu “Tēvijas sargs” un risinām jautājumu par mūsu digitālo platformu. Sargs. lv, kas ir platforma tikai nosaukuma dēļ, tai šobrīd nav redakcija. Paši departamenta darbinieki tur ievieto ziņas, ievieto materiālus.

Konkursa laikā par aizsardzības ministru kļuva Artis Pabriks no “Attīstībai/Par”,  bet atbildīgais par iepirkumu palika Galkins. Tenderī pieteicās divi pretendenti - “Deep White”, kas bija strādājusi ar ministriju iepriekš un firma “Wunder Latvia” ar apakšuzņēmumu “Repute” , kur strādā Galkina dzīvesbiedre Inga. Galkins stāsta, ka par sabiedrisko attiecību firmas “Repute” iesaisti konkursā viņš nav zinājis. Un ieraugot tā vārdu pretendentu piedāvājumā, viņš sevi no konkursa komisijas atstatījis.

KASPARS GALKINS

Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors 

Tieši tajā brīdī, mana darbība komisijā tika pārtraukta. 

- Un kad jūs pats uzzinājāt, ka “Repute” būs viens no apakšuzņēmējiem?

Es to nezināju. Tas ir virsuzņēmēja lēmums, kādu viņš piesaista apakšuzņēmēju.

“Repute” un “Wunder Latvia“ piedāvājumu ministrija atzina par saimnieciski izdevīgāko. Iepriekš abas kompānijas nevienā valsts vai pašvaldību iepirkumā nav startējušas kopā. 

Lielāko daļu no 123 000 eiro lielā iepirkuma tērēs militāro ziņu portāla tehniskajai izstrādei, bet apmēram 43 tūkstošus saņems “Repute” par sargs.lv redakcijas darbinieku apmācību un kampaņu. 

KASPARS GALKINS

Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors 

Ļaujiet man saprast - dzīvesbiedres uzņēmums apmācīs jūs, kādu satura informāciju ievietot mājas lapā?

Nevis apmācīs, kāda satura informācija, jo tā būs mūsu atbildība, bet par to, kā strādā redakcija šādam portālam. 

Jūs domājat “Repute” ir vienīgā kompānija Latvijā, kas šādas konsultācijas var sniegt?

Es nevērtēju, vai vienīgā. Tas lēmums bija SIA “Wunder Latvia” piesaistīt un man ar to nav nekāda sakara.

“Repute” valdes priekšsēdētāja Iveta Dzērve norādīja, ka kompānijas stratēģiskā konsultante Inga Galkina nav iesaistīta Aizsardzības ministrijas iepirkumā. Vai uzvarētājam bija priekšrocības konkursā, ņemot vērā ģimeniskās saites, tieši pateikt nevar. Tikai aizdomīgi niecīgs tenderī bija pretendentu skaits - tikai divi.

RAIMONDS BERGMANIS 

bijušais aizsardzības ministrs, Saeimas deputāts (ZZS)

Man nav šādas informācijas, un es to nevaru nokomentēt. Bet, protams, ka par to var aizdomāties.

Ingai Galkinai ir sena pazīšanās ar pašreizējo aizsardzības ministru Arti Pabriku. Viņa konsultēja viņu laikā,  kad  viņš bija Eiropas parlamenta deputāts.  “Repute” mājas lapā aplūkojami divi sadarbības projekti ar Pabriku.

ARTIS PABRIKS 

aizsardzības ministrs (AP)

Bija privāti ar viņu slēgts līgums?

Nē, ar “Repute” Eiropas parlamenta ietvaros. 

Kā jūs viņu izraudzījāties?

Nezinu, kāds laikam ieteica. 

Un bijāt apmierināts ar sniegtajiem pakalpojumiem?

Jā! Viņa laikam bija arī mana studente, cik es atceros.

Pabriks nedomā, ka būtu saskatāms tiešs Galkina interešu konflikts, jo gala lēmumā viņš piedalījies neesot, un uzvarējis saimnieciski izdevīgākais piedāvājums.

Galkina vadītajā departamentā aizsardzības ministrijā strādā liels skaits darbinieku - turpat 30. Gadā algās viņiem izmaksā ap 400 tūkstošiem. Darbs pie jaunā ziņu portāla, kas būs skatāms novembrī, nav šo darbinieku vienīgais pienākums. Bet departaments arī pēc Repute konsultācijām  galā netikšot,  tāpēc algos vēl vienu jaunu darbinieku -  bijušo Latvijas televīzijas žurnālistu, kurš portālu vadīs. 

Joprojām nav skaidrs, ko darīt ar likvidēto Tēvijas sargu. Lai gan bija domāts, ka līdzīgam izdevumam vajadzētu iznākt kā grāmatžurnālam vismaz dažas reizes gadā, pagaidām nav skaidrs, vai to darīs Galkina vadītais departaments un kur  ņems papildu finansējumu. 

TV3 Nekā Personīga
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:



Arhīvs

jūnijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums