Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera tosts valsts vakariņās Kijevā

2008.gada 25.jūnijā

Augsti godātais Prezidenta kungs!
Cienītā Prezidenta kundze!
Ekselences!
Dāmas un kungi!

Vispirms, Prezidenta kungs, atļaujiet man Jums un Jūsu kundzei no sirds pateikties savā un manas dzīvesbiedres vārdā par silto un viesmīlīgo uzņemšanu. Man ir patiess prieks atkal būt Ukrainā un gandarījums par šodienas interesantajām un auglīgajām sarunām, par mūsu savstarpējo sapratni.

Ar gandarījumu vēlos atzīmēt, ka politiskais dialogs starp mūsu valstīm vienmēr ir bijis intensīvs. Tomēr neesam bijuši sevišķi dāsni, rīkojot valsts un oficiālās vizītes. Biežāk esam sastapušies darba atmosfērā, lai runātu par konkrētiem divpusējiem vai globāliem jautājumiem.

Tāpēc ir jo lielāks prieks, ka tieši man ir izdevība pēc ilgāka pārtraukuma ierasties Ukrainā valsts vizītē. Šī vizīte dos iespēju man un visai Latvijas delegācijai tuvāk iepazīt ne tikai jūsu brīnišķīgo galvaspilsētu Kijevu, bet būt arī Rietumukrainas sirdī Ļvovā.

Īpašs būs Černobiļas apmeklējums, ar kuru saistās tik daudz sāpīgu pārdzīvojumu ukraiņu tautai, kā arī visiem tiem, kas steidzās palīdzēt Ukrainai traģiskajā 1986. gada pavasarī. Kā medicīnas dienesta virsnieks es ierados Černobiļas katastrofas rajonā jau 1986. gada 10. maijā. Šie divi mēneši, ko pavadīju glābšanas darbos 30 kilometru zonā, ir viena no skaudrākajām manas dzīves pieredzēm. Pēc 22 gadiem rīt apmeklēšu katastrofas vietu, lai pieminētu tos, kas cietuši un godinātu tos, kas palīdzēja Ukrainai grūtajā brīdī.

Prezidenta kungs!

Atgriežos pie mūsu dialoga. Tas pēdējā laikā ir bijis ļoti aktīvs – tikāmies gan NATO samita laikā, gan pirms mēneša Kijevas Enerģētikas samitā. Latvijas ārlietu ministrs tika uzņemts Kijevā oficiālā vizītē šī gada sākumā. Notiek sadarbība starp mūsu parlamentiem.

Tas liecina par to, ka esam viens otram interesanti sarunu partneri, ka savā darbībā balstāmies uz kopīgām vērtībām un līdzīgu izpratni par starptautiskajām norisēm kā Eiropas, tā arī globālā mērogā. Šajā līdzīgajā izpratnē es saskatu iespējas vēl plašākai Latvijas un Ukrainas attiecību attīstībai, kaut arī esam atšķirīgas valstis pēc saviem ģeopolitiskajiem un ekonomiskajiem parametriem.

Latvija jau tūlīt pēc neatkarības atgūšanas izdarīja savu attīstības izvēli Eiropas un Transatlantiskās integrācijas virzienā. Tie bija ambiciozi, tajā brīdī pat it kā nepiepildāmi mērķi. Bieži tā bija ļoti grūta izvēle, īpaši ņemot vērā sarežģīto ekonomisko situāciju Latvijā deviņdesmito gadu sākumā. Bija jāpieņem arī politiski nepopulāri lēmumi, bija daudz jārunā ar iedzīvotājiem, jāskaidro, ka to darām savas drošības un ekonomiskās izaugsmes vārdā.

Šodien šajā reformu ceļā ir Ukraina. Vēlos izmantot šo iespēju, atrodoties jūsu valstī, lai uzmundrinātu gan politiķus, gan uzņēmējus, gan vienkāršos Ukrainas ļaudis būt neatlaidīgiem, nepagurt, ejot pa jūsu izvēlēto reformu ceļu.

Kopš "Oranžās revolūcijas" Ukraina ir sasniegusi ievērojamus rezultātus. Tie ir Eiropā un pasaulē pamanīti un novērtēti. Kā ES dalībvalsts pārstāvis es varu droši apliecināt, ka Ukraina ir ļoti svarīgs sadarbības partneris Eiropas Savienībai.

Patlaban esam jauna ES un Ukrainas padziļinātas sadarbības līguma sagatavošanas procesā. Aicinu izmatot tās sadarbības un palīdzības iespējas, ko šodien piedāvā ES, izmantot pilnībā, lai saskaņotu savu tiesību sistēmu un sasniegtu ES standartus. Eiropas valstij Ukrainai durvis uz Eiropas Savienību ir atvērtas.

Nav šaubu, ka Ukraina ir arī nozīmīgs NATO partneris. Mēs augstu vērtējam jūsu ieguldījumu starptautiskajās miera operācijās un atbalstām Rīcības plāna dalībai NATO piešķiršanu. Tomēr daudz kas vēl ir jāpaveic Eiropas un Transatlantiskās integrācijas ceļā. Svarīgi saglabāt reformu tempu. Svarīga ir visu valsts institūciju koordinēta darbība, vadošo politisko spēku vienotība.

Viens no maniem vēstījumiem šajā vizītē ir - Latvija novērtē un īpaši atbalsta Ukrainas izvēlēto kursu. Latvijas interesēs ir redzēt Ukrainu attīstāmies ciešā partnerībā ar Eiropas un Transatlantiskajām organizācijām. Mēs izprotam arī jūsu reformu uzdevumu sarežģītību, tāpēc esam gatavi sniegt jums palīdzīgu roku un savu reformu pieredzi. Izmantojiet šo iespēju, izsakiet savas vēlmes un vajadzības pēc mūsu ekspertu pieredzes. Nesolām, ka varēsim izpildīt pilnīgi visus lūgumus, bet esam gatavi dalīties ar savām zināšanām.

Prezidenta kungs!

Mūsu tautām ir nācies pārdzīvot dažādus vēstures pārbadījumus un tieši tāpēc tās šodien izjūt dziļu lepnumu par savu neatkarību, par savas nākotnes izvēles brīvību. Latvijas un Ukrainas tautas vieno savstarpējas simpātijas un solidaritāte, kā arī demokrātijas, cilvēkmīlestības un etniskās iecietības pamatvērtības. Esmu lepns, ka Rīgā ir ukraiņu skola, kur ukraiņu bērni var iegūt pamatizglītību ukraiņu valodā, kur tie kopj ukraiņu tradīcijas Latvijā un veido cieņu pret Ukrainas valsti. Ar pārliecību varu teikt, ka mūsu etniskās kopienas abās valstīs bagātina mūsu sabiedrības ar savu īpašo kultūras pienesumu, ar aktivitāti mūsu valstu ekonomikas norisēs.

Prezidenta kungs!

Es paceļu šo glāzi par Latvijas un Ukrainas valstu draudzību un veiksmīgu sadarbību mūsu tautu nākotnes un labklājības vārdā! Par Jūsu, prezidenta kungs, un Jūsu kundzes veselību!

Zane Vinberga,
Valsts prezidenta kancelejas mājas lapas satura administratore


Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

oktobris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22232425
262728293031

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums