IGAUNIJAS PREZIDENTE PIEDALĀS ATJAUNOTĀ PIEMINEKĻA LATVIEŠU BĒGĻIEM ATKLĀŠANĀ


_Narva_piemineklis_delegacija public. foto
Pirmdien, 26.novembrī, Igaunijas pilsētā Narvā svinīgā ceremonijā tika atklāts atjaunotais piemineklis latviešu bēgļiem, kas pirmo reizi tur tika uzstādīts tālajā 1934.gadā. Atklāšanas ceremonijā piedalījās Igaunijas Valsts prezidente Kersti Kaljulaida, Latvijas vēstnieks Igaunijā Raimonds Jansons, Narvas pilsētas mērs Tarmo Tammiste, Baltijas Aizsardzības koledžas komandants, ģenerālmajors Andis Dilāns, pieminekļa atjaunošanas darbu veicēju, būvmateriālu ražošanas kompānijas AS "Sakret Holding" padomes priekšsēdētājs Andris Vanags, kā arī citi atbalstītāji.

Piemineklis Narvā ir veltīts latviešu bēgļiem, kas gājuši bojā, bēgot no Pirmā pasaules kara šausmām – tas iezīmē apbedījuma vietu 34 mirušajiem, dažāda vecuma vīriešiem un sievietēm, par kuriem gan tuvāku ziņu nav. Piemineklis tika atklāts 1934.gadā pie Aleksandra katedrāles. Piemineklis veidots no Allažu šūnakmens pēc tēlnieka N. Maulica projekta, tā priekšpusē reljefā ir izkalts sievietes – Mātes tēls, kura sērodama atbalstās pret spieķi. Uz pieminekļa latviešu un igauņu valodās izvietots teksts “Latvija sēro par saviem bērniem”.


public. foto

Padomju varas gados piemineklis nogāzts un gadu desmitiem ilgi atradies zem zemes, līdz 2004.gadā to uzstādīja agrākajā vietā. Tagad piemineklis, pateicoties AS “Sakret Holdings” materiālajiem resursiem, ir atguvis agrāko spožumu.

“Pieminekļa latviešu bēgļiem atjaunošana notika pēc Latvijas vēstniecības Igaunijā iniciatīvas – tas bija viens no mūsu simtgades projektiem. Esmu gandarīts, ka ar savu klātbūtni atjaunotā pieminekļa atklāšanas ceremoniju pagodināja Igaunijas Valsts prezidente Kersti Kaljulaida, tā atgādinot par spēcīgo saikni starp igauņu un latviešu tautām, kā arī mūsu kopīgo vēsturi gadu simteņu garumā. Vēlos pateikt lielu paldies Andrim Vanagam un AS “Sakret Holding” par atbalstu pieminekļa atjaunošanā – tagad šis piemineklis godam nes mūsu tautiešu piemiņu,” norāda R. Jansons.


public. foto

“Mūsu viena no galvenajām vērtībām ir spēcīga Latvija, un mūsu vēsture ir viens no mūsu spēka stūrakmeņiem. Svinot Latvijas 100.dzimšanas dienu, AS “Sakret Holding” Latvijas pašvaldībām un arī Latvijas Valsts prezidentam uzdāvināja telpisku, no īpaša betona izlietu Latvijas ģerboni. Vēstnieka uzaicinājumam atbalstīt pieminekļa atjaunošanu mēs piekritām bez īpašām pārdomām, jo Latvijas piemiņas vietas atjaunošana ir mūsu goda lieta. Turklāt AS “Sakret Holding” ar Igauniju vieno īpaša saikne, jo tur jau vairāk nekā 10 gadus darbojas arī mūsu rūpnīca,” atzina A. Vanags.

AS “Sakret Holding” ar četrām rūpnīcām ir viens no vadošajiem būvmaisījumu ražotājiem Baltijā. AS “Sakret Holding” ir saņēmis balvas Baltijas valstīs un Skandināvijā par inovatīvu materiālu ražošanu un eksporta attīstību. Uzņēmums arī veicina meistaru izglītošanu, sadarbojoties ar dažādām izglītības iestādēm, to skaitā Rīgas Tehnisko universitāti un Biznesa augstskolu “Turība”.

 

 

 

Džeina Šteinberga
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums