Vīnē atklās jaunu starptautisku tradicionālās mūzikas izdevumu sēriju, kuras pirmā publikācija sagatavota Latvijas...

Vīnē atklās jaunu starptautisku tradicionālās mūzikas izdevumu sēriju, kuras pirmā publikācija sagatavota Latvijas Mūzikas akadēmijā

21. martā plkst. 19.00 Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslu universitātē Starptautiska simpozija European Voices 5, kā arī Latvijas simtgades pasākumu ietvaros ar Latvijas vēstniecības Austrijā atbalstu un vēstnieces Veronikas Ertes uzrunu tiks prezentēta tikko iznākusī etnomuzikoloģes, Latvijas Mūzikas akadēmijas zinātniskā un radošā darba prorektores profesores Andas Beitānes publikācija – CD dubultalbums un grāmata Notes from Latvia (Piezīmes no Latvijas), kas atklāj jaunu starptautisku izdevumu sēriju European Voices: Audiovisuals. Sērijas iniciators ir Vīnes mūzikas un izpildītājmākslu universitātes Tautas mūzikas pētniecības un etnomuzikoloģijas institūtā bāzētais Europas daudzbalsīgās mūzikas pētniecības centrs sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA). Publikācija izdota, pateicoties abu minēto augstskolu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam. Kopā ar Andu Beitāni pasākumā piedalīsies un muzicēs arī JVLMA mācībspēki, etnomuzikologi Liene Brence un Oskars Patjanko.

Kā pastāstīja sērijas idejas autors un sastādītājs Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslu universitātes Tautas mūzikas pētniecības un etnomuzikoloģijas institūta vadošais pētnieks Ardians Ahmedaja (Ardian Ahmedaja), kurš kopš 2015. gada ir arī JVLMA viesprofesors, European Voices: Audiovisuals ir jauna daudzbalsīgās mūzikas publikāciju sērija. Tās tapšanā būtiska nozīme ir partnerībai ar institūcijām, kurās strādā Eiropas daudzbalsīgās mūzikas pētniecības centra (EMM) locekļi. Kolēģi no dažādām valstīm šīs sērijas ietvaros prezentēs starptautiski nezināmu daudzbalsīgās mūzikas un dejas prakšu audio un video ierakstus, primāri no lauka pētījumiem, kas tiks papildināti ar plašu informatīvo materiālu, to veidojot ciešā sadarbībā ar attiecīgo kopienu pārstāvjiem.

Atsaucoties uz šīs publikācijas autores Andas Beitānes teikto, jau no paša sākuma bija skaidrs, ka uzmanības centrā jābūt nevis vienkārši mūzikai un tīri muzikāliem aspektiem, bet mūzikas veidotājiem – dziedātājiem un muzikantiem, viņu individualitātei un grupu dinamikai, viņu domām un uzskatiem par mūziku, tās saturu un izpildījuma kontekstiem. Šāda perspektīva padarīja neiespējamu pat tikai domu par kaut ko līdzīgu antoloģijas konstruēšanai. Vārda tiešajā nozīmē rokoties cauri vairāk kā 20 gadu lauka darba krājumiem, gluži dabiski izkristalizējās piezīmju koncepts.

Kā vēstī grāmatas apakšvirsraksts – Multipart music in the field (Daudzbalsīgā mūzika laukā) – tās pamatā ir lauka darba perspektīva. Sanāk pat tāda kā vārdu spēle, jo, tāpat kā etnomuzikoloģijā viens no vissvarīgākajiem darba veidiem ir lauka darbs (fieldwork), arī daudzbalsīgā dziedāšanā Latvijā tradicionāli praktizēta uz lauka, kā to rāda arī grāmatas vāka dizains (Daina Salmiņa) un foto (Ruta Cibule), dokumentējot dažas no pašām izcilākajām Ziemeļlatgales dziedātājām – Helēnu Slišāni (no kreisās), Teklu Ločmeli, Antoņinu Loginu un Annu Mežali – 2002. gadā mēslu talkā Baltinavas pagasta Kašos.

Publikācija adresēta plašai starptautiskai auditorijai, mēģinot pastāstīt nezinātājam, piemēram, par to, kas ir Jāņi un Jumis, ar ko atšķiras apdziedāšana Latgalē no apdziedāšanās Kurzemē, par značku vilkšanu, dziedot maija mēnesī pie krusta, u.tml. Izdevumā, kura apjoms darba gaitā dubultojies, no sākotnēji paredzētā viena CD kļūstot par dubultalbumu, un attiecīgi, no 100 teksta lappusēm izaugot līdz 200, līdzās Ziemeļlatgales, Dienvidkurzemes un Suitu daudzbalsībai iekļaujot arī dažus spilgtus portretus no Sibīrijas Marienburgas Sukinavas.

Prezentācijai Vīnē, kur kopā ar Andu Beitāni muzicēs etnomuzikologi un muzikanti Liene Brence un Oskars Patjanko, sekos arī vairākas prezentācijas Latvijā. Viena no tām plānota septembra pirmajā nedēļā Eiropas etnomuzikoloģijas semināra ietvaros Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī jau ir saņemts uzaicinājums kopīgai prezentācijai ar šīs sērijas nākamo – otro publikāciju Sardīnijā (Itālija).

Sīkāk skat. https://www.mdw.ac.at/ive/emm/?PageId=175


 

Jana Lāce
JVLMA Koncertdaļas vadītāja
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

februāris 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 181920212223
242526272829

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli