Artura Ņikitina un Viktorijas Pelšes izstāde Rietumu Bankā


public. foto
Rietumu Bankas galerijā ir atklāta divu izcilu mākslinieku un tēlnieku – Viktorijas Pelšes un Artura Ņikitina – kopīgā izstāde "V & A. Tikšanās septembrī".

Viktorija Pelše un Arturs Ņikitins ir mūsu laikabiedri, kuru daiļrade jau daudzus gadu desmitus ir zināma arī aiz Latvijas robežām. Viņu darbi ir redzami pasaules lielāko muzeju krājumos un neskaitāmās privātkolekcijās.

Abus meistarus saista arī ilggadīga radoša un personīga draudzība – viņi ir pazīstami kopš jaunības, un šīs siltās attiecības ir saglabājuši visu dzīvi. Tādēļ izstādei, kas ir kļuvusi par abu mākslinieku un viņu radīto darbu kārtējo tikšanos, ir dots nosaukums „V&A. Tikšanās septembrī”.

Viktorija Pelše ir dzimusi 1936. gadā Maskavā, 1951. gadā kopā ar ģimeni pārcēlusies uz Latviju. Viņa mācījās Rīgas Politehniskajā institūtā, strādāja par inženieri Noriļskā, bija pasniedzēja Industriālajā politehnikumā, bet 1967. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu un 1968.–1992. gadā strādāja Lietišķās mākslas kombinātā „Māksla”.

Viņas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Tretjakova galerijas, Ludviga muzeja (Ķelne) kolekcijās un privātkolekcijās visā pasaulē.

Viņas radītie monumentālie darbi rotā Rīgu, Krāslavu un Preiļus, kā arī Maskavu, Toboļsku, Severobaikaļsku. Tēlnieces varā kaltais panno „Cilvēks un Kosmoss” pie Ostankinas televīzijas centra ir atzīts par 1980. gada labāko skulptūru.

Skulptūra „Daugava” pie Rīgas Jūras ostas kopš 1972. gada sagaida visus, kas mūsu pilsētā ierodas, mērojuši ceļu pa jūru. 

Arturs Ņikitins – pazīstams grafiķis, gleznotājs, tēlnieks, grāmatu ilustrators, dizainers, Latvijas PSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks, Baltijas Starptautiskās akadēmijas profesors – dzimis 1936. gadā Ļeņingradā. 1942. gadā puisēna ģimene izbrauca uz Urāliem, bet 1947. gadā pārcēlās uz Rīgu.

Nākamais mākslinieks sāka studēt Medicīnas institūtā, tomēr trešajā kursā pēc paša vēlēšanās aizgāja no tā un iestājās Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā uzreiz otrajā kursā.

Izstādēs piedalās kopš 1958. gada; Artura Ņikitina darbi ir bijuši Itālijā, Francijā, Vācijā, Zviedrijā, Ungārijā, Krievijā, ASV, Turcijā un citās valstīs.

Pasaules slavu Arturam Ņikitinam atnesa grafikas darbu cikls pēc pasaules literatūras šedevru – A. Puškina „Pīķa dāmas”, M. Bulgakova „Meistara un Margaritas”, M. Servantesa „Dona Kihota”, G. G. Markesa, Ž. Prevēra, J. Jevtušenko darbu – motīviem. Slaveni ir arī leģendāru mākslinieka laikabiedru, tostarp Josifa Brodska un Mihaila Tāla, portreti.

Artura Ņikitina darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Tretjakova galerijas, A. Puškina Tēlotājmākslas muzeja kolekcijās.

Izstādē Rietumu Bankā ir apskatāmas Viktorijas Pelšes un Artura Ņikitina darinātās bronzas skulptūras, kā arī Artura Ņikitina grafikas – gan iepriekšējos gados, gan pēdējā laikā tapuši darbi.

Ekspozīciju var apskatīt līdz 10. oktobrim katru darbadienu no pulksten 9.00 līdz 18.00. Ieeja, kā vienmēr Rietumu Bankā, bez maksas.

Rietumu Banka
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

augusts 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums