MASOC: Latvijā jāievieš depozīta sistēma, kas izlietoto iepakojumu spēs pazīt ar mākslīgo intelektu


public.foto
Toms Grīnfelds, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas (MASOC) valdes priekšsēdētājs

Lielai daļai Latvijas sabiedrības mašīnbūves un metālapstrādes nozare ir mazpazīstama divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, nozares uzņēmumi ražo galvenokārt industriāla pielietojuma produkciju, pavisam nelielu daļu veido plaša patēriņa preces. Līdz ar to nozares produkcija nav redzama TV reklāmās un lielveikalu plauktos. Otrkārt, vairāk nekā 80% no saražotā tiek eksportēts. Lielākā daļa eksporta nonāk Eiropas ekonomiskās telpas valstīs, bet kopumā eksporta ģeogrāfija aptver vairāk nekā 100 valstis. Kopumā 2018. gadā nozares uzņēmumi ir realizējuši produkciju 1,6 miljardu eiro vērtībā, no kā ap 1,3 miljardus eiro veidoja eksports, kas Latvijas mērogiem ir pietiekami nozīmīgs apjoms, ierindojot mašīnbūvi un metālapstrādi kā otru lielāko preču eksporta nozari aiz kokapstrādes. 

Kas atšķir mašīnbūves un metālapstrādes nozari Latvijā no citām valstīm?  Latvijā nav lielu starptautisku korporāciju, kas ražo masveida produkciju, nozarē pārsvarā darbojas mazie un vidējie uzņēmumi. Līdz ar to viena no būtiskākajām priekšrocībām ir elastība un individuāli pielāgotu risinājumu piedāvāšana klientam. Ir daudz uzņēmumu, kuri nevis piedāvā izvēlēties standarta risinājumu, bet kuriem katrs projekts ir kā jauns produkts, kurš ir pielāgots konkrētā klienta vajadzībām un specifikai.

Atgriežoties pie depozīta sistēmas aktualitātes, mūsuprāt, pašlaik piedāvātais dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas modelis ir tehnoloģiski novecojis, proti, tas ir dārgs automāts, kura pamatfunkcija ir svītrkoda nolasīšana, paredzot pieņemt tikai nelielu daļu dzērienu iepakojuma, pamatā PET pudeles. Turklāt tikai tās, par kuram patērētājs ir iemaksājis ķīlā savu naudu, ko cer atgūt, pudeli nododot. Jau tagad sabiedrībā izskan runas, ka patērētāji depozīta sistēmā vēlas nodot vairāk par pāris dzērienu pudelēm, un ir skaidrs, ka sistēma nākotnē būs jāpaplašina. Tikmēr runas par standarta depozīta sistēmas paplašināšanu vēlāk ir apšaubāmas, jo nevienā ES dalībvalstī, kurā ir depozīta sistēma, šāda iecere nav izdevusies. Tā vietā noteikts samazināts iepakojuma apsaimniekoto kategoriju apjoms. Tāpēc mēs aicinām jau tagad domāt par jaunu, perspektīvu tehnoloģisko risinājumu, kas paredzēs iespēju paplašināt iepakojumu kategorijas arī nākotnē, nevis ieviest primitīvu uzskaites aparātu un pēc tam domāt, kā to pielāgot paplašinātai iepakojuma vākšanai un cik tas maksās.

Apvienojoties vadošajiem Latvijas mašīnbūves inženieriem un IT speciālistiem, ir izstrādāts piedāvājums, kas nodrošinātu nepieciešamo sistēmas elastību plašākam iepakojuma lokam, nekā pašlaik paredz klasiskā sistēma. Vīzija, ko nozare ir gatava realizēt jau šogad, – paplašinātā depozīta sistēmas pieņemšanas punkti prot patstāvīgi, bez cilvēka papildu iesaistes atšķirt un uzskaitīt iepakojumu, par kuru ir iemaksāta ķīlas nauda, vienlaikus pieņemot arī iepakojumu, kas atrodas ārpus depozīta sistēmas un piedāvājot patērētājam par to atlīdzību. Tas ļautu savākt un otrreiz pārstrādāt vairāk iepakojuma, tādējādi samazināt atkritumu daudzumu, ko citas depozīta sistēmas pēc būtības risina tikai daļēji. Paplašinātā depozīta sistēmas tehniskie un IT risinājumi ļautu uzskaitīt, personalizēt nodoto iepakojumu, to sasaistot ar iepakojuma piegādātāju. Sistēmas risinājuma pamatos tiek izmantoti rezultāti no gadiem ilgas datorredzes un robotmanipulatoru sistēmu izpētes, kuru vadībā iesaistīts mākslīgais intelekts. Sistēmas izstrādes komanda ir gatava piedāvāt dažāda apjoma depozīta pieņemšanas punktu risinājumus – liela apjoma iepakojuma nodošanai, kā arī vidēja un maza neatkarīgi no tā atrašanās vietas – vai tās būtu iekštelpas vai ārtelpas.

Kā mašīnbūves rūpniecības nozari pārstāvošā organizācija aicinām lēmumu pieņēmējus rūpīgi un gudri spert tālākos soļus attiecībā uz depozīta sistēmas kritēriju izstrādi un ieviešanu, kā arī ņemt vērā to, ka Latvijas uzņēmējiem jau ir nepieciešamā tehnoloģiskā gatavība un augstas raudzes kompetence, lai nāktu klajā ar inovatīviem, tālredzīgiem iepakojuma savākšanas risinājumiem un nodrošinātu to ražošanu un ieviešanu nepieciešamajā apjomā.

Par MASOC:

Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija (MASOC) ir organizācija, kas apvieno ap 160 nozares uzņēmumu un saistīto institūciju. Viens no asociācijas uzdevumiem ir uzturēt informatīvo bāzi par biedru kompetencēm un tehnoloģiskajām iespējām. Asociācijas pārstāvēto uzņēmumu specializācija ir visnotaļ plaša un piedāvā jaunu plaša spektra tehnoloģisko risinājumu klāstu.

 

 

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

novembris 2019
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 192021222324
252627282930

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli