Līdz skolai atlicis gads: kas jāzina vecākiem?


foto;ipsyholog.ru
5-6 gadu vecumā vecāki sāk pierakstīt savus bērnus skolās, reģistrējot viņus kādā no vispārizglītojošajām mācību iestādēm. Savukārt septembrī, tieši gadu pirms atvases pirmās skolas dienas, vecāki parasti aizdomājas: vai mans bērns ir gatavs pirmajai klasei? Kā uzzināt, vai bērns ir gatavs mācībām, stāsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa.

Vai pirms skolas bērnam obligāti papildus jāapmeklē sagatavošanas nodarbības?

 

Ja bērns apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi, tad tieši tur viņam arī vajadzētu iegūt visas nepieciešamās iemaņas, lai uzsāktu mācības pirmajā klasē. Tas ir, ja bērns apmeklē bērnudārzu, tad bērnudārzā ir organizētas nodarbības, kurās bērns iegūst prasmes, kas nepieciešamas, iestājoties vispārējās izglītības iestādē. Pabeidzot bērnudārzu, bērnam tiek izsniegta izziņa ar pielikumu par to, ka viņi ir pabeiguši sagatavošanas programmu, kas paredzēta piecus un sešus gadus veciem bērniem un viņi ir ieguvuši zināšanu bāzi, kas nepieciešama mācībām skolā.

Papildu nodarbības visbiežāk ir vecāku iniciatīva. Daudziem šķiet, ka bērns ir nepietiekami sagatavots. Ir skolas, kuras ir pretimnākošas vecāku vēlmēm, un ar vecāku fondu palīdzību izveidojušas specializētas programmas, kurās bērni tiek sagatavoti skolai. Šīs programmas ir licencētas, tās apstiprina departaments un tiek piedāvātas kā maksas pakalpojums. Bet tās ir brīvprātīgas un nav obligātas.

Ir skolas, kuras piedāvā bezmaksas iepazīšanās nodarbības, lai bērns adaptētos skolā, pierastu pie telpām, skolotājiem, kuri ar bērnu strādās, bērni var nedaudz padarboties jaunajā vidē. Šādas nodarbības piedāvā daudzas skolas. Tās, kā jau minēju, tiek rīkotas bez maksas.

Ja bērns nav apmeklējis maksas sagatavošanas nodarbības vai nav bijis uz bezmaksas iepazīšanās nodarbībām, tas nav iemesls, lai viņš netiktu uzņemts pirmajā klasē.

Lai iestātos pirmajā klasē, ir pavisam citi nosacījumi.

 

2.Un kādi ir šie nosacījumi?

 

Pirmkārt, kad bērnam ir 5 vai 6 gadi, vecākiem bērns ir jāreģistrē tajā skolā (vai vairākās skolās), kuru vecāki izvēlējušies ,  Lai reģistrētos, ir jādodas uz mācību iestādi tās darba laikā ar vecāku personu apliecinošiem dokumentiem un bērna dzimšanas apliecību.

Uzzināt, kā reģistrēt bērnu pirmajai klasei, var šeit.

Otrkārt,  uzņemšana skolā notiek, pamatojoties uz saistošajiem noteikumiem, kuros ir atrunātas vairākas prioritātes, pēc kurām bērns skolā tiks uzņemts  Rindā prioritāte ir tiem bērniem, kuriem konkrētajā kalendārajā gadā aprit septiņi gadi, viņš dzīvo un pēc iespējas ilgāk ir deklarēts konkrētās skolas mikrorajonā,  un kurā vecāki ir iesnieguši pieteikumu. Skolā nav nekādas atlases: bērni tiek uzņemti rindas kārtībā, neatkarīgi no tā, vai bērns ir apmeklējis sagatavošanās nodarbības vai nē.

Augtāka prioritāte ir tiem bērniem, kuri ne tikai dzīvo un ir deklarēti konkrētajā mikrorajonā, kurā atrodas skola, bet kuriem šajā skolā mācās  brālis vai māsa.

Zemāka prioritāte ir bērniem, kuru brāļi un māsas apmeklē konkrēto mācību iestādi, bet viņi ir deklarēti citās Rīgas apkaimēs, vēl zemāka – citā Rīgas apkaimē, ne skolas mikrorajonā, , savukārt pēc tam ir visi pārējie bērni, piemēram, tie, kuri dzīvo ārpus galvaspilsētas, bet vēlas uzsākt mācības Rīgas skolā.

Sīkāk par reģistrāciju skolai un par pastāvošo kārtību un tajā noteiktajām prioritātēm varat lasīt šeit:

 

3.Ja bērns nav apmeklējis bērnudārzu un nav devies uz nodarbībām, kas paredzētas 5 un 6 gadus veciem bērniem, vai viņam sagatavošanās ir obligāta?

 

Iespējams, ka tiem bērniem, kuri nav apmeklējuši nevienu izglītības iestādi, sagatavošanas nodarbības skolās vai kādā citā iestādē, kas piedāvā šis sagatavošanas nodarbības, nāks par labu. Vai arī tad, ja bērnam ir bijis grūti apgūt bērnudārza programmu. Bet ir vecāki, kuri pilnībā sagatavo savus bērnus skolai patstāvīgi.

Vēlreiz vēlos uzsvērt: sagatavošanās skolai ārpus bērnudārza ir pakalpojums, kas tiek piedāvāts papildus. Vecāki var izlemt paši, vai bērnam tas ir nepieciešams vai nav.

 

4.Kā vecāki var būt droši, ka viņu bērns skolai ir gatavs?

 

Ir vadlīnijas,  kuras nosaka, ka bērnam ir jāprot lasīt, skaitīt vai atpazīt burtus līdz vecumam, kad bērns uzsāk mācības skolā. Gada beigās katrs bērns no bērnudārza saņem dokumentu, kurā norādīts, ka viņš šīs prasmes ir apguvis pilnībā, daļēji vai nav apguvis.

Jebkurš vecāks var patstāvīgi iepazīties ar vadlīnijām, kas noteiktas Ministru kabineta noteikumos par valsts pirmsskolas izglītību. Tur, piemēram, ir teikts, ka, pabeidzot bērnudārzu, bērnam ir jāatpazīst drukātie un rakstītie burti, jāprot rakstīt burti un vienkārši teikumi, lasīt vārdus un vienkāršus teikumus, jāsaprot izlasītais, jāspēj atbildēt uz jautājumiem un jāprot izteikt sava attieksme, jāsaprot saikne starp skaitli un ciparu, jāprot rakstīt skaitļi, jāprot saskaitīšana un atņemšana pirmā desmita ietvaros, jāatpazīst ģeometriskie elementi (punkts, līnija, aplis, trijstūris, četrstūri). Tāpat vadlīnijās minētas lietas, kas saistītas ne tikai ar zinātni, bet arī ar fizisko attīstību, loģikas un smalkās motorikas attīstību, kā arī pašapkalpošanās prasmēm. Tostarp bērniem ir jāzina, kā rīkoties dažādās situācijās mājās, uz ielas, ar dzīvniekiem un nezināmās vietās.

Šīs prasības vēl aizvien attiecas uz tiem bērniem, kuri jau ir sākuši sagatavošanos bērnudārzā piecu gadu vecumā pagājušogad un turpina to šogad un nākamgad uzsāks mācības pirmajā klasē https://likumi.lv/ta/id/250854-noteikumi-par-valsts-pirmsskolas-izglitibas-vadlinijam )

Ar jaunajām vadlīnijām, kuras attieksies uz bērniem, kuri uz skolu dosies nevis 2020./2021. mācību gadā, bet gan 2021./2022. mācību gadā, var iepazīties šeit.

Šīs vadlīnijas ir aktuālas tiem vecākiem, kuru bērniem tagad ir pieci gadi vai mazāk.

 

5.Ja bērns nav sagatavots skolai – nav apmeklējis bērnudārzu, nav devies uz sagatavošanas nodarbībām un mājās ar viņu neviens nav darbojies – vai viņš var apmeklēt pirmo klasi?

 

Tas, ka bērns nav apguvis piecgadnieku un sešgadnieku programmu, nav iemesls, lai atteiktu viņa uzņemšanu pirmajā klasē. Izglītība ir jāsaņem visiem. Vienkārši parasti skolā ar šo bērnu nāksies strādāt vairāk. Iemesls, kāpēc bērns septiņu gadu vecumā vēl neapmeklē skolu, var būt tikai ārsta zīme, kurā sacīts, ka tieši šim bērnam septiņi gadi ir pārāk agrs vecums, lai uzsāktu mācības skolā.

Septembrī parasti visi bērni tiek diagnosticēti, kā viņi apgūst skolas programmu. Un, ja ir redzams, ka bērns mācību vielas apguvē atpaliek, tad skola viņam piedāvā konsultācijas, darbu pēc individuāla plāna.

 

6.Vai skolai gatavo arī privātajos bērnudārzos?

 

Privātie bērnudārzi, tāpat kā pašvaldības, īsteno licencētu apmācību programmu, tostarp piecgadnieku un sešgadnieku sagatavošanu skolai. Pēc satura šīs programmas ir identiskas. Tāpēc arī privātajos bērnudārzos bērni tiek gatavoti skolai.

 

7.Vai sagatavošanās palīdz iekļūt prestižās vispārizglītojošajās mācību iestādēs?

 

Pastāv mīts, ka, ja bērns nav apmeklējis sagatavošanas nodarbības, tad viņš netiks uzņemts kādā noteiktā skolā.  Tas ir aplams mīts, jo bērni skolā tiek uzņemti nevis tāpēc, ka viņi būtu apmeklējuši sagatavošanu, bet gan, vadoties pēc saistošajiem noteikumiemun tajos atrunātās kārtības. Turklāt pirmklasnieku reģistru var redzēt arī atbildīgā departamenta speciālisti ir redzams, kā norisinās klašu komplektēšana un bērnu uzņemšana iestādē. Ja vecāki saskaras ar gadījumiem, kad bērnu lūdz obligāti apmeklēt maksas sagatavošanas nodarbības, tad par tiem ir jāziņo mūsu departamentam.

Tāpat reizēm vecāki zvana ar sūdzībām: mēs konkrētajā skolā apmeklējām sagatavošanu, bet pirmajā klasē mūs neuzņēma. Kāpēc? Tas tāpēc, ka sagatavošanas nodarbības ir vecāku brīva izvēle un to apmeklēšana negarantē vietu skolā. Uzņemšanas noteikumi to neparedz, šīs nodarbības nav kā prioritāte uzņemšanai skolā, tās ir vecāku brīvprātīga izvēle.   

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

oktobris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 3031

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums