Swedbank izveidojusi jaunus dzīves ciklā balstītus pensiju 2.līmeņa plānus 80tajos un 70tajos gados dzimušajiem

No šodienas Swedbank piedāvā jaunus dzīves ciklā balstītus pensiju 2.līmeņa plānus "1980+" un "1970+", kas ir pēc mēra veidoti plāni ar atbilstošu ieguldījumu stratēģiju tieši šajās desmitgadēs dzimušajiem. Tas nozīmē, ka sākotnēji lielāks ieguldījumu īpatsvars tiek ieguldīts akcijās ar mērķi nopelnīt vairāk, savukārt, tuvojoties aktīvo darba gaitu izskaņai, ieguldījumi automātiski kļūst konservatīvāki. Tas dod iespēju veidot pēc iespējas lielāku uzkrājumu vecumdienām un vienlaikus saglabāt ieguldījumu drošību, tuvojoties naudas saņemšanas brīdim.

“Pateicoties pērn veiktajām izmaiņām likumvidē, kas ļauj pensiju kapitālu vairāk ieguldīt akcijās, pirms gada Swedbank izstrādāja Latvijā pirmo dzīves ciklā balstīto pensiju 2.līmeņa plānu “1990+”, kura ieguldījuma stratēģija mērķtiecīgi veidota 1990.gada dzimušajiem. Šobrīd tam pievienojas vēl divi jauni plāni – 1980tajos un 1970tajos dzimušajiem. Visiem šiem plāniem ir mērķtiecīgi izvēlēta ieguldījumu stratēģija, kas paredz – gados jaunāko cilvēku pensiju kapitāls lielākoties tiek ieguldīts akcijās, bet neliela daļa obligācijās. Kad tuvosies plānam atrunātais pensionēšanās vecums, pakāpeniski tiks pārdoti ieguldījumi akcijās un palielināts ieguldījums obligācijās, līdz dažus gadus pirms beigu termiņa jūsu pensiju 2.līmeņa nauda būs pilnībā ieguldīta obligācijās. Vēsturiskā pieredze liecina, ka ilgākā laika posmā ieguldījumi akcijās ir bijuši ienesīgāki un pelnījuši vairāk nekā ieguldījumi obligācijās. Izvēloties kādu no šiem dzīves ciklā balstītiem pensiju 2.līmeņa plāniem, cilvēkam nav vajadzības kādā brīdī plānu mainīt, jo stratēģija ir aprēķināta līdz pat vecumdienām. Šādi dzīves ciklā balstīti ieguldījumu plāni ir izplatīti gan vairākās Eiropas lielvalstīs, gan Skandināvijā, un no šī gada tiek ieviesti arī Lietuvā,” stāsta Pēteris Stepiņš, Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs.

Swedbank pensiju 2.līmeņa dzīves cikla plāna “1990+” darbības sākumā pieļaujamais ieguldījumu īpatsvars  akcijās ir no 55% līdz 75%, bet, tuvojoties plāna beigu datumam, var svārstīties no 0 līdz 15%, lai iegūtu optimālu ieguldījumu rezultātu visā uzkrāšanas periodā. Arī plānu “1970+” un “1980+” ieguldījumu īpatsvars akcijās sākumā būs no 55% līdz 75%.

Pēteris Stepiņš atzīmē, ka “jāizvēlas tāds ieguldījumu plāns, kas ir atbilstošs dzimšanas desmitgadei. Piemēram, ja esat dzimis 80-tajos gados, bet izvēlaties plānu, kas paredzēts 90-tajos gados dzimušajiem, tad, tuvojoties pensijas vecumam, izvēlētais plāns joprojām ieguldīs aktīvāk, nekā būtu atbilstoši jūsu gaidāmajam pensionēšanās vecumam. Tas, savukārt, ir risks pazaudēt daļu savas naudas. Izvēloties neatbilstošu pensiju plānu, uzkrājumu apjoms varētu svārstīties vairāk nekā vēlams, un var gadīties, ka, aizejot pensijā, pasaules finanšu tirgos ir liels kritums un arī pensiju kapitāls piedzīvojis spēcīgu kritumu. Pēc pāris gadiem, cenām atkal kāpjot, pensiju plāns zaudēto atpelnīs, taču, tā kā jau būsiet devies pensijā, šo kāpumu vairs neizjutīsiet. Savukārt, ja izvēlētos pensiju plānu, kas paredzēts 70-tajos gados dzimušajiem, tad raugoties no jūsu ieguldīšanas vajadzībām, ieguldījumi pārlieku ātri kļūs piesardzīgi, līdz ar to zaudēsiet iespēju 5 līdz 10 gadus pelnīt krietni vairāk, nekā tad, ja izvēlētos savai paaudzei atbilstošu plānu.”

Swedbank ir lielākais pensiju 2. līmeņa pārvaldnieks Latvijā, un šobrīd pensiju 2. līmeņa dalībnieku skaits pārsniedz jau 542 000 cilvēku, bet pensiju 2. līmeņa pārvaldāmo aktīvu apjoms pietuvojies 1,56 miljardiem eiro.

Dalība pensiju 2. līmenī ir automātiska dzimušajiem pēc 1. jūlija 1971. gada. Tā nerada papildus izmaksas, jo uzkrājums tiek veidots no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Šobrīd pensiju 2.līmenī tiek novirzīta nauda 6% apmērā no bruto darba algas. Uzkrātais kapitāls būs būtiska pensijas sastāvdaļa, tādēļ lēmums par pārvaldnieka izvēli jāpieņem atbildīgi.

Swedbank
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums