Par Eiropas Komisijas priekšlikumu Eiropas Savienības budžetam 2021.–2027. gadam


foto;bfro.be
Lai kompensētu Brexit radīto iztrūkumu un spētu finansēt gan pamata politikas (Kohēzijas politika un Kopējā lauksaimniecības politika), gan arī jaunās politikas (drošība, aizsardzība, migrācija un ārējās robežas), Eiropas Komisija piedāvā palielināt ES budžeta kopējo apjomu.

Komisijas piedāvājums ir pamats turpmākām sarunām, tomēr pastāv šaubas, vai piedāvātais ES budžeta kopapjoms būs pietiekams, lai finansētu visas – pamata un jaunās – politikas. 

Uzskatām, ka dzīves līmeņa izlīdzināšanai Eiropas Savienībā ir jābūt galvenajai daudzgadu budžeta prioritātei. Diemžēl Komisijas piedāvātais finansējuma samazinājums Kohēzijas politikā un Kopējā lauksaimniecības politikā ir pretrunā ar šo mērķi. 

Latvija iestāsies par adekvātu Kohēzijas politikas finansējumu arī nākamajā ES daudzgadu budžetā. Strādāsim, lai Kohēzijas līdzekļu sadales kritēriji nodrošinātu uzsvaru uz reģioniem, kas vēl atpaliek no ES vidējā IKP (Latvijai 2017. gadā bija 64% no ES vidējā IKP).

Iestāsimies arī par taisnīgu Kopējās lauksaimniecības politikas finansējumu, kas paredz tiešmaksājumu izlīdzināšanu (Latvijai 2017. gadā tie bija 57% no ES vidējā līmeņa).

Latvija novērtē EK piedāvājumu palielināt ES finansējumu pētniecībai un inovācijām, Erasmus+ programmai, kā arī Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentam (CEF), kura ietvaros Latvijai īpaši svarīgs ir atbalsts Rail Baltica projektam.

Detalizētāku viedokli par 2021.-2027. gada ES budžeta piedāvājumu varēs sniegt pēc priekšlikumu publicēšanas par ES politiku finansējuma kritērijiem maija beigās un jūnija sākumā. 

Informācijai

Par 2018. gada 2. maija EK priekšlikumu un turpmākajiem soļiem informācija pieejama EK mājaslapā.

Publiskotais EK priekšlikums ir par ES budžetu un finansējumu ES politikām, sākot ar 2021. gadu. Tas neietekmē esošā ES daudzgadu budžeta 2014.-2020. gadam ciklu, tajā ieplānotos projektus un to finansējumu.

Pilnvērtīgas dalībvalstu sarunas sāksies pēc visu sekundāro likumdošanas priekšlikumu (par nozaru politiku prioritātēm, finansējumu un tā sadales kritērijiem) saņemšanas. Sarunas par EK priekšlikumu varētu ilgt 1-2 gadus (iepriekšējā ES daudzgadu budžeta sarunas ilga vairāk nekā 2 gadus). ES daudzgadu budžetu apstiprina Eiropadomē - ES valstu un valdību vadītāju sanāksmē - ar vienprātību. Pēc Eiropadomes lēmuma sava piekrišana jādod arī Eiropas Parlamentam.

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

septembris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30    

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums