25 ES valstu un valdību vadītāji atbalsta Pastāvīgās strukturētās sadarbības uzsākšanu


foto;Valsts kanceleja
Ministru prezidents Māris Kučinskis ceturtdien, 14. novembrī, Briselē kopā ar 24 citu Eiropas Savienības (ES) valstu un valdību vadītājiem atbalstīja Pastāvīgās strukturētās sadarbības (PESCO) uzsākšanu.

13. novembra Ārlietu padomē tika parakstīta notifikācija, informējot Padomi un Savienības Augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos par nodomu izveidot Pastāvīgo strukturēto sadarbību, un lūdzot Padomi pieņemt lēmumu par Pastāvīgās strukturētās sadarbības uzsākšanu.

PESCO ietvaros ir paredzēts īstenot kopīgus projektus, kas vērsti uz ES militāro spēju attīstības veicināšanu un ES dalībvalstu operacionālo spēju stiprināšanu. “Iesaistīšanās PESCO iezīmē mūsu apņemšanos stiprināt kopējo ES drošības un aizsardzības politiku, gan investējot aizsardzībā, gan sadarbojoties kopēju projektu īstenošanā,” norāda M. Kučinskis. 

PESCO ietvara mērķis ir stiprināt sadarbbību drošības un aizsardzības jautājumos to ES dalībvalstu starpā, kuras izvēlējušās PESCO, galvenokārt fokusējoties uz militāro spēju celšanu. Visvairāk dalībvalstu – 24 – pievienojušās projekta piedāvājumam par tā dēvētās militārās mobilitātes izveidošanu, kas paredz vienkāršot un standartizēt procedūras militārā personāla un ekipējuma pārvietošanā ES. Latvija plāno iesaistīties militārās mobilitātes projektā. Šāds projekts ļautu operatīvi reaģēt uz krīzēm, tai skaitā uz ES ārējām robežām, pārvietojot militāros spēkus, tostarp NATO spēkus.

Esot pilntiesīgiem PESCO ietvara dalībniekiem, Latvijai palielināsies iespējas saņemt finansējumu un īstenot mūsu prioritātēm un interesēm atbilstošus projektus. Piemēram, PESCO projektiem, kas kvalificēsies Eiropas Aizsardzības fonda atbalstam, tiks piešķirts palielināts finansējums.

Latvijai kā PESCO dibinātājvalstij būs iespēja piedalīties PESCO veidošanā no pašiem tās pirmsākumiem, piedalīties arī visos ietvara pārvaldības procesos, t.sk., projektu pārvaldības nosacījumu izstrādē un apstiprināšanā. Piedaloties PESCO, Latvijai būs lemšanas tiesības un piekļuve informācijai ietvara formātā, piemēram, veidojot kopīgas dalībvalstu sadarbības grupas Eiropas Aizsardzības fonda atbalsta saņemšanai.

Uģis Kozlovskis
Valsts kanceleja
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

septembris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 2627
282930    

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums