Zanda Kalniņa-Lukaševica pauž atbalstu atvērtai un uz noteikumiem balstītai starptautiskai tirdzniecībai


foto; Ārlietu ministrija
2. un 3. martā Valletā, Maltā, notika Eiropas Savienības (ES) ārējās tirdzniecības ministru neformālā sanāksme. Dalībvalstu pārstāvji pārrunāja aktualitātes starptautiskajā tirdzniecībā un izaicinājumus, ar kuriem ES varētu saskarties nākotnē, īstenojot ārējās tirdzniecības politiku.

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica informēja, ka Latvija ir kļuvusi par pirmo ES dalībvalsti, kura ir ratificējusi ES un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA), un aicināja arī pārējās ES dalībvalstis uzsākt nolīguma nacionālās ratifikācijas procedūras. “CETA ir apliecinājums tam, cik lielu nozīmi ES piešķir transatlantiskām attiecībām,” uzsvēra Z. Kalniņa-Lukaševica.

Dalībvalstu, kā arī Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta pārstāvji novērtēja Latvijas paveikto ratifikācijas procesa uzsākšanai nacionālo parlamentu līmenī. Vairākas dalībvalstis apliecināja, ka plāno līguma ratifikāciju to parlamentos noslēgt jau tuvāko mēnešu laikā.

Sanāksmē dalībvalstu pārstāvji arī pārrunāja daudzpusējas ieguldījumu tiesas sistēmas izveidošanas iespējas. Reaģējot uz sabiedrības pastiprinātām bažām par ieguldījumu aizsardzības sistēmu, jo īpaši ieguldītāja – valsts strīdu izšķiršanas mehānismu, ir uzsāktas diskusijas par šīs sistēmas reformu. Parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka "ES un Kanādas Visaptverošā ekonomikas un tirdzniecības nolīgumā (CETA) ir ieviestas jaunas normas, kas stiprina valstu tiesības īstenot regulatīvo funkciju sabiedrības interesēs, kā arī pilnveido ieguldījumu strīdus izšķiršanas procesu. Tās var kalpot kā jauns standarts un paraugs globālā līmenī. Parakstot CETA, ES un Kanāda apņēmās uzsākt darbu pie daudzpusēju ieguldījumu tiesas veidošanā."

Sanāksmē Z. Kalniņa-Lukaševica pauda atbalstu ierosinājumam reformēt ieguldījumu aizsardzības sistēmu, kas vērsti uz valstu tiesību stiprināšanu, tostarp ieguldījumu tiesas sistēmas pilnveidošanu, kas nodrošinātu vienotu, caurskatāmu un pēc iespējas objektīvu ieguldījumu strīdus izšķiršanu.

Tāpat dalībvalstu pārstāvji diskutēja par izmaiņām ES antidempinga un pretsubsīdiju likumdošanā un nodevu aprēķināšanas metodoloģijā, ņemot vērā Ķīnas dalības Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) nosacījumus. Z. Kalniņa-Lukaševica norādīja: “ES likumdošanas izmaiņām ir jāsaglabā iespēja aizsargāt ES, arī Latvijas uzņēmumus, nodrošinot godīgu tirdzniecību.” Vienlaikus parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka "vienošanās rezultātam ir jābūt līdzsvarotam un izmaiņas metodoloģijā nedrīkst radīt nesamērīgas izmaksas importēto preču lietotājiem un ražotājiem, kas izmanto importētas izejvielas.”

 

Sanāksmē notika arī kopīga diskusija par gatavošanos PTO 11. Ministru konferencei šī gada decembrī un PTO nākotni. Parlamentārā sekretāre pauda atbalstu atvērtai un uz noteikumiem balstītai starptautiskai tirdzniecībai un norādīja, ka, lai stiprinātu uzticību daudzpusējai tirdzniecības sistēmai, nākamajā PTO Ministru konferencē ir jāpanāk konkrētas vienošanās, piemēram, e-komercijas jautājumos, mazo un vidējo komersantu iesaistes tirdzniecībā veicināšanā, kā arī zivsaimniecības subsīdiju regulēšanas jautājumos.

Ministru sanāksmē ES tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma (Cecilia Malmström)informēja par priekšlikumu ES autonomo tirdzniecības pasākumu piemērošanai Ukrainai, lai veicinātu ES un Ukrainas tirdzniecību un ekonomisko sadarbību. Komisāre aicināja dalībvalstis atbalstīt priekšlikumu sniegt atbalstu Ukrainai, ņemot vērā tās ekonomisko situāciju.

ES tirdzniecības ministru neformālās sanāksmes notiek reizi sešos mēnešos ES Padomes prezidējošajā valstī. 

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

augusts 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6 7 89
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums