Organizācijas vēstulē valsts amatpersonām aicina veselības nozares budžeta palielināšanu ...


foto;Farmacija-mic.lv
Organizācijas vēstulē valsts amatpersonām aicina veselības nozares budžeta palielināšanu noteikt par valsts prioritāti 2020. gada budžetā

Veselīgs darbaspēks ir viens no galvenajiem stūrakmeņiem, lai kāpinātu produktivitāti, uzlabotu konkurētspēju un veicinātu Latvijas ekonomisko izaugsmi. Lai nodrošinātu veselīgu darbaspēku, kas esošajos darbaspēka trūkuma apstākļos ir kritisks faktors, ir jāpalielina veselības nozares budžets, kura izlietošanai ir jābūt mērķtiecīgai un pragmatiskai. Vienlaicīgi šāda pieeja mazinās sociālo nevienlīdzību, nodrošinot visiem pieejamu, augstākas kvalitātes veselības aprūpi, organizācijas norāda vēstulē valsts amatpersonām.

Līdz šim par veselības budžetu galvenokārt ir runāts tikai kā par valsts līdzekļu izmaksu posteni, taču tam ir būtiska ietekme tieši uz valsts budžeta ieņēmumiem. Katrā ziņojumā par Latviju uz to norāda Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD). Tieši vesels darbaspēks ir tas, kas ik dienu papildina valsts budžetu. Uzturot darbaspēku lieliskā formā, valsts veido spēcīgu ekonomikas dzinējspēku.

 

Vēstulē norādīts, ka, analizējot Centrālās statistikas pārvaldes publicētos datus – viens, vesels Latvijas iedzīvotājs 2018. gadā deva aptuveni 15 tūkstošu eiro pienesumu Latvijas IKP. Savukārt, ja šis iedzīvotājs būtu slims un gadu nevarētu strādāt, tad valsts budžeta zaudējumi ir gan neiegūtie ienākumi, gan papildu izdevumi: ārstēšanās, slimības pabalsti, iespējams, arī atbalsts ģimenei, lai nodrošinātu garantēto minimālā ienākuma līmeni, rehabilitācija utt.

 

Sistemātiska veselības budžeta palielināšana un lietderīgas investīcijas uzlabotu medicīnas nozares sniegto pakalpojumu pieejamību, samazinātu pacientu izmaksas par maksas medicīnas pakalpojumiem, kā arī ļautu palielināt medicīnas aprūpē strādājošo algas un noturētu jaunos ārstus Latvijā.

 

Risinājuma pamatā ir veselības budžets, kuru veido vismaz 4% no IKP ar tendenci sasniegt 6% no IKP, tādējādi Latvija tuvotos vidējam Eiropas Savienības valstu līmenim. Arī Eiropas Savienības Padomes ieteikumos Latvijai 2019. un 2020. gadam norādīts, ka Latvijā nepieciešams palielināt veselības aprūpei paredzēto publisko finansējumu, jo tas krietni atpaliek no Eiropas Savienības vidējā rādītāja. Tas ļautu uzlabot veselības aprūpes sistēmas pieejamību, kvalitāti un izmaksu lietderību.

 

“Tāpēc mēs, šīs vēstules iniciatori, aicinām veselības nozares budžeta palielināšanu noteikt kā prioritāti un valsts budžeta 2020. gada projekta veidošanas procesā ņemt vērā, ka veselības budžeta pieaugums ļautu ne tikai uzturēt veselīgu vietējo darbaspēku, bet arī būtu garants papildu ienākumu veidošanai valsts budžetā,” norādīts vēstulē.

 

Vēstuli, kas adresēta Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājam Mārtiņam Bondaram, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājam Andrim Skridem, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītājam Jānim Vitenbergam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītajam Vitālijam Orlovam, Veselības ministrei Ilzei Viņķelei, Veselības ministrijas parlamentārajam sekretāram Ilmāram Dūrītim, Finanšu ministram Jānim Reiram, Finanšu ministrijas parlamentārajam sekretāram Atim Zakatistovam, Ekonomikas ministram Ralfam Nemiro, Ekonomikas ministrijas parlamentārajam sekretāram Jurģim Miezainim, Labklājības ministrei Ramonai Petravičai, Labklājības ministrijas parlamentārajam sekretāram Krišam Lipšānam, parakstījuši Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egīls Baldzēns, Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības valdes priekšsēdētājs Leonīds Mucenieks, Latvijas Tūrisma Aģentu un Operatoru Asociācijas izpilddirektore Astrīda Trupovniece, arodbiedrība “LABA”, LTV Televīzijas tehnisko darbinieku arodbiedrība un Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā.

Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā.
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūlijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums