Kokrūpniecība arī šogad būs apstrādes rūpniecības uzmanības centrā

Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati par apstrādes rūpniecības ražošanas apjomiem šī gada februārī liecina, ka tie auguši par 5.7%, salīdzinot ar pērno februāri. Februāris bijis veiksmīgs vairāk nozarēm nekā janvāris, proti, apjomu samazinājums skāris mazāku nozaru skaitu, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi. Pēc 10 mēnešu krituma izaugsmes teritorijā atgriezusies pārtikas ražošana (+2.1% gada laikā). Izaugsme turpinājusies kokrūpniecībā, lai gan nedaudz lēnāka nekā iepriekš (+4.8%).

Ņemot vērā, ka kokrūpniecība veido aptuveni ceturto daļu no apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma, neapšaubāmi šīs apakšnozares attīstība spēlēs lielu lomu kopējās apstrādes rūpniecības perspektīvās šogad. Tāpat tas ietekmēs arī eksporta attīstību, jo 70% no kokrūpniecībā saražotā tiek eksportēts. Pērn kokrūpniekiem bija izcili padevies gads. Apjomi strauji pieauga, neskatoties uz lēnāka pieprasījuma pazīmēm pasaulē, kā arī apgrozījums strauji kāpa, kur palīdzēja augstā koksnes resursu cena. Ņemot vērā pagājušā gada sniegumu, šobrīd pieejamos datus un informāciju, rodas jautājums, kāds iespaids uz izaugsmi kokrūpniecībai varētu būt šogad.

Noskaņojuma rādītāji kokrūpniecībā iezīmē divējādu ainu. Noskaņojums šobrīd saglabājas caurmērā labs, proti, gana optimistisks, skatoties ilgākā laika griezumā (pret ilgtermiņa vidējo). Tomēr noskaņojuma tendence pēdējā pusgada laikā bijusi ne pārāk iepriecinoša. To ietekmējušas bažas par lēnāku pieprasījuma kāpumu, kā arī augošie gatavās produkcijas krājumi. Starp ražošanu ierobežojošiem faktoriem gada sākumā diezgan krasi pieaudzis darbaspēka trūkuma, kā arī pieprasījuma nepietiekamības novērtējums. Tas varētu nozīmēt, ka kokrūpniekus palēnām aizvien vairāk sāks spiest ne tikai piedāvājuma, bet arī pieprasījuma puse, izaugsmei pasaulē palēninoties. Neskaidrības turpināšanās ap Brexit procesu, kas šķietami ievilksies, turēs uzņēmējus zināmā neziņā īstermiņā. Nenoteiktība, kas apvij kokrūpnieku lielāko eksporta tirgu (Apvienotajā Karalistē pērn nonāca piektdaļa koka un tā izstrādājumu eksporta), protams, var likt būt piesardzīgākiem investīciju un nodarbinātības plānošanā.

Šis gads ne obligāti kokrūpniekiem būs slikts vai būtiski sliktāks. Šobrīd apstrādes rūpniecības ražošanas rādītājos pārlieku satraucošas tendences skaidri neiezīmējas, bet negatīvie riski ir savā ziņā pieauguši. Ja tie materializējas un plašā apmērā, tad kokrūpniecības pienesums apstrādes rūpniecības un eksporta izaugsmē var sarukt. Tomēr, lai kā arī veiktos kokrūpniecībā, ietekmē uz apstrādes rūpniecības, eksporta un kopējās ekonomikas izaugsmi svarīgs būs arī citu nozaru sniegums šogad.

 

Swedbank
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums