2018. gada 4. ceturksnī vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 13,1 %

Rīga, 19.03.2019.
2018. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar 2017. gada 4. ceturksni vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 1,05 eiro jeb 13,1 %, sasniedzot 9,06 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija mazākas – 11,9 %.

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga visās jomās, izņemot enerģētikas nozari

Pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 2018. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar 2017. gada 4. ceturksni vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga visās jomās, izņemot enerģētikas nozari. Straujāk vienas stundas darbaspēka izmaksas auga citos pakalpojumos (sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas, apbedīšanas un citu pakalpojumu nozares) – par 33,5 %, veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 24,7 %, nekustamo īpašumu nozarē – par 17,8 %, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē – par 16,8 %, izmitināšanas un ēdināšanas nozarē – par 16,5 %, transporta un uzglabāšanas nozarē – par 14,1 %, kā arī izglītībā – par 13,9 %.

Darbaspēka izmaksas stundā ietekmē ne tikai darba samaksas un pārējo darbaspēka izmaksu pārmaiņas, bet arī darba dienu, nostrādāto stundu un darbinieku skaita svārstības gada laikā.

Nozarēs, kur gada laikā bija vērojams straujāks vienas stundas darbaspēka izmaksu kāpums, pārmaiņas lielākoties ietekmēja nostrādāto stundu skaita samazinājums, kā arī regulārās darba samaksas un darba devēju brīvprātīgo sociālo iemaksu (papildu pensiju, veselības, dzīvības apdrošināšanas iemaksas u.c.) un pabalstu pieaugums. Jāatzīmē, ka 2018. gadā darba devēja izmaksu pārmaiņas ietekmēja arī minimālās algas palielināšana, kā arī obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana.

Vismazākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums bija finanšu un apdrošināšanas darbības nozarē (6,3 %), kur darbaspēka izmaksas ir vislielākās. Enerģētikas nozarē, samazinoties gada laikā atlaistajiem darbiniekiem izmaksātajiem pabalstiem un sociālo iemaksu summām, stundas darbaspēka izmaksas samazinājās par 3,8 %.

Lielākās izmaksas – finanšu un apdrošināšanas nozarē, zemākās – izmitināšanas un ēdināšanas nozarē

2018. gada 4. ceturksnī visaugstākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē (17,40 eiro), informācijas un komunikācijas pakalpojumos (14,60 eiro), valsts pārvaldē – 11,67 eiro, enerģētikas nozarē (11,41 eiro) un ieguves rūpniecībā (11,17 eiro). Zemākās darbaspēka izmaksas stundā bija izmitināšanas un ēdināšanas (6,41 eiro), citu pakalpojumu (7,19 eiro), mākslas, izklaides un atpūtas nozarē (7,43 eiro), izglītībā (7,53 eiro) un nekustamo īpašumu nozarē (7,70 eiro).

Plašāka informācija par darbaspēka izmaksām Latvijā pieejama CSP vietnē sadaļā “Darbaspēka izmaksas”. Dati par darbaspēka izmaksām 2018. gada 4. ceturksnī publicēti datubāzē sadaļā “Darbaspēka izmaksas – īstermiņa statistikas dati”.

Metodoloģiskie skaidrojumi

Darbaspēka izmaksas ietver bruto darba samaksu un pārējās darbaspēka izmaksas. Vienas stundas darbaspēka izmaksas aprēķinātas, darbaspēka izmaksu summu dalot ar nostrādāto stundu skaitu.

Darba samaksa ir regulāra un neregulāra tiešā darba samaksa – pamatalga (mēneša, amata alga), samaksa par nostrādāto laiku vai veikto darba apjomu, regulāras un neregulāras piemaksas un prēmijas, samaksa par nenostrādātām dienām (atvaļinājumu un citām dienām, kurās nestrādā), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko veic strādājošie, un iedzīvotāju ienākuma nodokļa summas. Saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) normatīvajiem aktiem, apkopojot datus par darbaspēka izmaksām, darba samaksas sastāvā iekļauta darba samaksa natūrā (preces un pakalpojumi, ko darba devējs nodrošina darbiniekiem par brīvu vai par pazeminātām cenām, dzīvojamās platības, mobilo telefonu, transporta apmaksa u.c.). Pārējās darbaspēka izmaksas ietver valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko veic darba devējs, darba devēja brīvprātīgās sociālās apdrošināšanas iemaksas (papildu pensiju, veselības, dzīvības apdrošināšanas iemaksas u.c.), darba devēja pabalstus, balvas, dāvanas, A darbnespējas lapu apmaksu, atlaišanas pabalstu, uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.

Saskaņā ar ES normatīvajiem aktiem vienas stundas darbaspēka izmaksas un to pārmaiņas ir aprēķinātas nozarēs B-S atbilstoši NACE 2. red.

Rādītāju pārmaiņas aprēķinātas no nenoapaļotas vērtības. 

Darba samaksas statistikas daļa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

oktobris 2019
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17181920
21222324252627
28293031   

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  Kafijas automātu remonts