Autoparka efektivizēšana – solis virzībā uz resursu ekonomiju valsts pārvaldē


foto;www.mk.gov.lv
20. februārī Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā prezentēja Valsts kancelejas sagatavoto valsts pārvaldes autoparka efektivitātes izvērtējumu.

“Izvērtējums parāda situāciju valsts pārvaldē un liek domāt par optimizāciju un vēl efektīvāku autotransporta izmantošanu ne tikai vienas iestādes vai resora ietvaros, bet plašākā jomā. Piemēram, rosināsim iestādes sadarboties citai ar citu, ļaujot izmantot automašīnas starpresoru līmenī, kā arī mudināsim darbiniekus izmantot alternatīvus pārvietošanās veidus – sabiedrisko transportu, velosipēdus. Nākotnē skatāmies centralizētu iepirkumu virzienā, automašīnu aprīkošanā ar viedajām sistēmām, kuras ne tikai fiksē transportlīdzekļa pārvietošanos pēc GPS datiem, bet arī veido atskaites, kā arī meklēsim citus risinājumus autotransporta izmantošanas efektivitātes celšanā,” skaidro Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Viens no Valsts pārvaldes reformu plāna 2020 mērķiem paredz izveidot efektīvu valsts pārvaldi. Lai to sasniegtu, nepieciešams regulāri izvērtēt esošo situāciju un atsevišķu resursu efektivitāti un lietderību. Valsts kanceleja 2018. gadā veica analīzi par valsts pārvaldes autoparku, kas ir viens no lielākajiem autoparkiem valstī. Tika analizēti 2017. gada dati par 4 123 transportlīdzekļiem (vieglās automašīnas līdz 9 sēdvietām; izņemot operatīvo transportu), izvērtējot to nobraukumu, degvielas un uzturēšanas izmaksas un citus rādītājus.

Īpaša uzmanība tika pievērsta automašīnām ar nelielu nobraukumu (zem 8 500 km gadā), lai izvērtētu šo automašīnu izmantošanas efektivitāti. Ministrijas savu resoru ietvaros veica pasākumus, lai precizētu šo automašīnu izmantošanas mērķus un veidus, kā arī lai atrastu optimālos risinājumus efektivitātes uzlabošanai.
 
Lai veicinātu autoparka efektīvu izmantošanu valsts pārvaldes iestādēs, ir labie piemēri, kuru praksi Valsts kanceleja iesaka iepazīt un, iespējams, pārņemt. Būvniecības valsts kontroles birojs aprīkoja automašīnas ar GPS, kas ļauj noteikt precīzu automašīnas atrašanās vietu, pavadīto laiku objektā, maršruta atbilstību, kā arī sagatavot elektroniskas atskaites, tādējādi izskaužot kļūdas un nodrošinot stingrāku kontroli. Savukārt Valsts vides dienests aprīkojis automašīnas ne tikai ar GPS, bet ar sistēmu kopumu, kas ļauj darbiniekam rezervēt automašīnu, izmantojot mobilo lietotni, saplānot brauciena maršrutu un izgūt precīzu atskaiti par braucienu. Informatīvo sistēmu izmantošana palīdz efektīvāk plānot transportlīdzekļu noslodzi, kā arī ļauj panākt autoparka vienmērīgu noslodzi.

2019. gadā Valsts kanceleja veiks valsts pārvaldes autoparka izvērtējumu pēc līdzīgas metodikas par 2018. gadu, tādējādi nodrošinot datu salīdzināšanu. Tāpat Valsts kanceleja meklēs risinājumus starpresoru sadarbībai centralizētos iepirkumos, datu vākšanas un apstrādes digitalizācijai, transportlīdzekļu aprīkošanai ar viedajām autotransporta braucienu uzskaites sistēmām, alternatīvo pārvietošanās veidu attīstīšanas un izmantošanas, kā arī sadarbības veicināšanas starp iestādēm autotransporta izmantošanā.

Komunikācijas departaments
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli