Arī juridiski sakārtos jautājumu par maksas nepiemērošanu, piešķirot kapa vietu


Rīgas Dome
No Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta maksas pakalpojumiem tiks svītroti punkti, kas paredzēja maksu par kapavietu ierādīšanu pašvaldības kapsētās. Šādus grozījumus vienbalsīgi atbalstīja Mājokļu un vides komitejas deputāti otrdien, 19. martā.

„Ar šo mēs nekavējoties sakārtojam normatīvos dokumentus. Jau nākamajā domes sēdē par šiem grozījumiem balsos visi deputāti. Maksa par kapavietām Rīgā tika atcelta uzreiz pēc Satversmes tiesas sprieduma. Vēl gaidām vadlīnijas no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, kā uzlabot saistošos noteikumus par pašvaldības kapsētu darbību un uzturēšanu,” saka Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko.

Šā gada 5. martā Satversmes tiesa pieņēma spriedumu lietā Nr. 2018-08-03, par antikonstitucionālām un neatbilstošām Latvijas Republikas Satversmes 1. pantam atzīstot Jūrmalas pilsētas pašvaldības saistošo noteikumu Nr. 27 normas, kas noteica ikgadēju nomas maksu par kapavietu. Vienlaikus Satversmes tiesa spriedumā akcentēja, ka citu Latvijas pašvaldību noteiktās maksas par kapavietas piešķiršanu ir pretrunā ar noteikumu, ka arī pēc cilvēka nāves pret viņa ķermeni ir jāizturas ar cieņu. Tādējādi Satversmes tiesa secināja, ka kapavietas piešķiršana nav pakalpojums, par kuru pašvaldības dome būtu tiesīga noteikt samaksu.

Rīgas pašvaldība 2019. gada 8. martā saņēma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēstuli ar lūgumu pārskatīt esošo saistošo noteikumu atbilstību spriedumā noteiktajam un gadījumā, ja pašvaldības normatīvajos aktos pastāv šādas satura tiesību normas, tās nepiemērot arī pirms grozījumu veikšana saistošajos noteikumos.

Ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu un VARAM aicinājumu, maksa par kapa vietas ierādīšanu Rīgas pilsētas kapsētās vairs netiek piemērota.

Rīgas pilsētas pašvaldības kapsētās tiek veikti vairāk kā 7000 apbedījumi gadā un kapsētas teritorijas ik gadu tiek paplašinātas teju par diviem hektāriem. Maksa par kapavietu ierādīšanu ne tikai nodrošināja kapsētu uzturēšanai nepieciešamos līdzekļus, bet sniedza iespēju iedzīvotājiem izvēlēties kapavietas lielumu un veidot plašāku ģimenes kapavietu ar nodomu paredzēt atdusas vietas vairākiem ģimenes locekļiem vienkopus. Patlaban Kapsētu pārvalde bez maksas ierāda ne vairāk kā divas kapa vietas.

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums