Swedbank un ALTUM pārstāvji aicina neatlikt daudzdzīvokļu ēku siltināšanu

ALTUM aplēses liecina, ka Latvijas iedzīvotāju energoefektivitātes programmā līdz 2022. gadam līdzekļi pietiks vēl aptuveni 230 daudzdzīvokļu namu siltināšanas un atjaunošanas projektiem. Swedbank un ALTUM pārstāvji šodien diskusijā par ēku renovācijas tendencēm aicināja visus interesentus neatlikt savus plānus un izmantot šo iespēju jau tagad.

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā līdz šim ir iesniegti 457 projektu pieteikumi, no kuriem finansējums piešķirts 169 projektiem par kopējo summu 31 miljons eiro, liecina ALTUM dati. Vislielākā aktivitāte vērojama Rīgā, Pierīgā un Kurzemē. No tiem 55 daudzdzīvokļu ēkās renovēšanas darbi ir pabeigti, bet vēl 78 norit būvniecības darbi.

“Latvijas iedzīvotāju energoefektivitātes programmā granta apmērs daudzdzīvokļu namu atjaunošanai un siltināšanai sastāda 50 % no kopējām attiecināmajām izmaksām. Vidēji viens renovēšanas projekts Latvijā izmaksā 400-500 tūkstošu eiro,  tātad dāvinājums veido vairākus simtu tūkstošus eiro, kas nav jāatmaksā. Aicinām daudzdzīvokļu īpašniekus neatlikt lēmumu uz vēlāku laiku, bet nākt uz konsultācijām jau tagad. Projekta realizācija prasa pacietību –– vidēji tas ir 1,5 gads, sākot no konsultācijām līdz būvniecības pabeigšanai, bet rezultāts ir tā vērts” skaidroja Ingus Salmiņš, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs.

Swedbank māju renovācijai un siltināšanai no 2017. gada pavasara izsniegusi finansējumu apmēram 13,6 miljonu eiro apmērā. Līdz šim banka izsniegusi aizdevumus ar ALTUM grantu 55 projektiem par kopējo summu 10,3 miljoni eiro. Savukārt neattiecināmo izmaksu finansēšanai, piemēram, ēkas energoaudita sagatavošanas izmaksas un renovācijas projektiem bez ALTUM granta vēl 29 projektiem par kopējo summu 3,3 miljoni eiro. Kopējais Swedbank renovācijas un energoefektivitātes portfelī ir 344 projekti par kopējo summu gandrīz 30 miljoni eiro.

“Swedbank ir 15 gadu pieredze ēku siltināšanas un renovācijas finansēšanas projektos. Tas, ko gadu gaitā novērojam, ka dzīvokļu īpašnieku viens no galvenajiem ieguvumiem, ir ne tikai atjaunota un vizuāli skaista ēka, bet siltumenerģijas patēriņa ietaupījums. Pēc īstenotajiem projektiem Cēsīs, Saldū, Siguldā, Zvejniekciemā un daudzās citās Latvijas pilsētās –– vidējais siltumenerģijas samazinājums ir par 45-65%. Dzīvokļu īpašniekiem tas ir reāls siltumenerģijas rēķinu samazinājums katru mēnesi,” saka Ieva Vērzemniece, Swedbank Biznesa klientu apkalpošanas reģiona vadītāja.

Apmēram 50 % pieteikumus ALTUM iesniegušas biedrības

Lai projekts tiktu veiksmīgi realizēts, no mājas puses jābūt pilnvarotai personai. ALTUM pieredze rāda, ka vairums gadījumos tā ir juridiska persona, kuru dzīvokļu īpašnieki savā vārdā pilnvarojuši īstenot visas ar energoefektivitātes projektu saistītās darbības: veikt konsultācijas, organizēt piegādātāju atlasi, slēgt līgumus ar banku, ALTUM un piegādātājiem, uzraudzīt projekta realizāciju. Lai persona tiktu pilnvarota, balsojumā ar lēmumu “Par” jānobalso dzīvokļu īpašniekiem, kuri pārstāv vismaz 2/3 no visiem dzīvokļu īpašumiem dzīvokļu īpašumos sadalītā mājā vai 100 % dzīvokļu īpašumos nesadalītā mājā.

“Ja dzīvokļu nama apsaimniekotājs nepiekrīt īstenot siltināšanas projektu, dzīvokļu īpašnieki var dibināt biedrību, kas ir salīdzinoši vienkārši un ātri izdarāms. Biedrībai nav jāpārņem visi ēkas apsaimniekošanas jautājumi, un tā var īstenot tikai dzīvokļu nama siltināšanas projektu. Lai nodibinātu biedrību, nepieciešami vismaz divi brīvprātīgie. Aicinu ielūkoties Uzņēmumu reģistra mājaslapā publicētajās sagatavēs un paraugos, ko iespējams ērti izmantot biedrības dibināšanas dokumentu sagatavošanai,” skaidro Santa Moora, Swedbank Finansēšanas juridiskās daļas juriste.

Galvenie nosacījumi, lai pieteiktos programmai

Daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programma paredz, ka var pieteikties daudzdzīvokļu ēku īpašnieki, kur minimāli ir vismaz trīs dzīvokļi. Ja māja ir sadalīta domājamās daļās, tad prasība ir, ka vienai personai nevar piederēt vairāk kā 49 % no kopīpašuma. Savukārt neapdzīvojamo telpu platība nedrīkst pārsniegt  50 % no dzīvojamās mājas kopējās platības (izņemot neapkurināmas bēniņu un pagrabu telpu platības), piemēram, ja veikals ir ēkas pirmajā stāvā, tad var pieteikties, bet, ja jau 1,5 stāvā, tad vairs nevarēs.

Latvijas vērienīgākais renovācijas atbalsts Salaspils daudzdzīvokļu namam

Daudzdzīvokļu mājā Salaspilī, Daugavas ielā 2, ir 120 dzīvokļi. Tās renovācijā kopumā tika ieguldīti virs 1,5 miljoniem eiro, no kuriem 722 tūkstoši ir ALTUM grants jeb dāvinājums no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Programmas līdzfinansējumu aizdevuma veidā nodrošina banka Swedbank, izmantojot ALTUM garantiju 578 tūkstošu eiro apmērā.

“Ikvienas ēkas iedzīvotāja atbildība ir uzturēt kārtībā ne tikai dzīvokli, kurā dzīvo, bet arī pagrabus, kāpņu telpas, sienas u.tml. –– svarīgi neaizmirst par kopīpašumu. Mēs dibinājām biedrību, un pašvaldības uzņēmums “Salaspils Siltums” palīdzēja izstrādāt projektu un mūs atbalstīja arī Salaspils novada dome. Uz mūsu biedrības pleciem palika komunikācija ar mājas iedzīvotājiem. Būtībā tā nebija renovācija, bet  visas ēkas kapitālais remonts. Ceļš uz renovāciju kopumā aizņēma piecus gadus. Renovācijas projekta īstenošanā vissvarīgākais būt pacietīgiem,” atminas Olga Brūvere, biedrības “Daugava 2” valdes locekle.

Par Latvijas iedzīvotājiem energoefektivitātes programmu

Latvijas iedzīvotājiem energoefektivitātes programmā līdz 2022. gada beigām ir pieejams Eiropas Savienības (ES) atbalsts 156 miljonu eiro apmērā, lai atjaunotu mājokļus. Atbilstoši aplēsēm par šo naudu būs iespējams nosiltināt apmēram 700 namu, kamēr vajadzība pēc siltināšanas ir apmēram 20 000 Latvijas daudzdzīvokļu namu.

ALTUM nodrošina atbalstu vairākos virzienos – iedzīvotājiem ir iespēja saņemt dāvinājumu jeb grantu līdz 50% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, pieteikties ALTUM garantijai līdz 80% no aizdevuma bankas aizdevuma nodrošināšanai vai saņemt aizdevumu banku atteikuma gadījumā.

Par diskusiju

28. februārī Swedbank un Attīstības finanšu institūcija ALTUM kopīgi rīkoja diskusiju “Kā, renovējot, dzīvot siltāk?”, lai apspriestu tendences daudzdzīvokļu māju siltināšanas jomā. Diskusijā piedalījās Swedbank Biznesa klientu apkalpošanas reģiona vadītāja Ieva Vērzemniece, Swedbank Finansēšanas juridiskās daļas juriste Santa Moora, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš un biedrības "Daugava 2" valdes locekle Olga Brūvere. Diskusiju iespējams noskatīties arī ierakstā: šeit.

Swedbank
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 2728293031
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums