Viens postenis – četri kandidāti


foto;LB
2019. gada 26. novembrī
Viens no nākamā mēneša visvairāk apspriestajiem notikumiem pilnīgi noteikti būs cīņa par ietekmīgu un labi apmaksātu amatu valsts pārvaldē – Latvijas Bankas prezidenta posteni.

Cīņā par šo amatu iesaistījušies seši kandidāti. To vidū ir bijušais “Swedbank” ekonomists, pašreizējais Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks, bijušais Rīgas fondu biržas vadītājs, pašreizējais Apvienoto Arābu Emirātu Centrālās bankas prezidenta padomnieks Uldis Cērps, vēl nesenā Eiropas Savienības pārstāvniecības nesenā vadītāja Latvijā Inna Šteinbuka, un finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš. Jāņem gan vērā, ka neviens no nosauktajiem vēl nav oficiāli izvirzīts (tas jādara 10 Saeimas deputātu grupai), tādēļ nav izslēgts, ka kāds no nosauktajiem nemaz netiks izvirzīts, un nav arī izslēgts, ka pēkšņi izskan vēl citi uzvārdi.

Kādas ir kandidātu izredzes cīņā par augsto posteni? “Optibet” bukmeikeri pacentās tās izvērtēt un atrast kandidātu stiprās un vājās puses. Šķiet, ka līderis visu kandidātu vidū ir Mārtiņš Kazāks – neapšaubāmi Latvijā ļoti cienīts ekonomists, kurš turklāt jau paspējis pastrādāt Latvijas Bankas padomē un šādi nedaudz “iesildīties”. Tomēr pret M. Kazāku var tikt izvirzīti arī pretargumenti – viņam nav vadītāja pieredzes un pagātnē viņš ilgi bijis saistīts ar “Swedbank”, kurai pašlaik saistībā ar iesaisti naudas atmazgāšanas skandālos Zviedrijā, ir zināmas reputācijas problēmas. Turklāt aizkulisēs dzirdēts arī arguments, ka nevienam, kurš pirms 2008. gada krīzes strādājis komercbankās un kaut attāli saistīts ar banku bezatbildīgo kredītu izsniegšanas politiku, kas lielā mērā bija iepriekšējās krīzes smago seku cēlonis, nevajadzētu ļaut ieņemt nozīmīgus amatus valsts ekonomikas vadīšanā. Šis arguments var tikt vērsts pret M. Kazāku. Tomēr “Optibet” bukmeikeri viņa izredzes uzvarēt cīņā par Latvijas Bankas prezidenta posteni vērtē visaugstāk, ar 86% varbūtību.

Cieši aiz M. Kazāka seko Uldis Cērps. Viņš pie saviem plusiem var pieskaitīt Rīgas Fondu biržas vadīšanu tās pirmsākumos, vairāku gadu darbu banku uzraudzībā Zviedrijā un tagad – prezidenta padomnieka amatu Apvienoto Arābu Emirātu Centrālajā bankā – proti, viņš ļoti labi orientējas banku uzraudzībā un centrālo banku darbības problemātikā. Pie U. Cērpa mīnusiem šajā sacensībā varētu pieskaitīt to, ka viņš tik ilgi atradies ārzemēs un ar Latviju nesaistītos posteņos, ka politiskais atbalsts viņa kandidatūrai varētu būt vājāks. Otrs U. Cērpa vājais punkts ir viņa izteikumi par radikālu reformu nepieciešamību Latvijas Bankas izmaksās un algu politikā, kas varētu neslēpti biedēt pašreizējos LB darbiniekus. U. Cērpa izredzes “Optibet” bukmeikeri vērtē ar 80% varbūtību.

Trešā kandidāte ir Inna Šteinbuka. Šobrīd viņa ir Latvijas Universitātes ekonomikas profesore un Fiskālās disciplīnas padomes locekle, bet vēl nesen varēja varēja lepoties ar darbu dažādas ES institūcijās, tātad – starptautiskiem sakariem. Tie, kuriem I. Šteinbukas kandidatūra nepatīk, varētu norādīt, ka viņai nav nekādas darba pieredzes bankās. Turklāt visiem tiem, kuriem šķiet, ka Latvijas Banku vajadzētu krietni sapurināt, varētu nepatikt tas, ka viņa savos izteikumos par reformu nepieciešamību LB ir vispiesardzīgākā. “Optibet” I. Šteinbukas izredzes sacensībā par augsto amatu vērtē ar 65% varbūtību.

Visbeidzot, ceturtais kandidāts ir “Altum” vadītājs Reinis Bērziņš. Neapšaubāmi labi izglītots talantīgs, pēc pēdējām Saeimas vēlēšanām uz brīdi pat tika nosaukts par premjera amata kandidātu. Viņa būtiskākais trūkums ir tas, kas citos apstākļos būtu priekšrocība – proti, jaunība. Eiropas centrālo baņķieru sanāksmēs viņš izskatītos pēc baltās vārnas, arī Latvijā daudzi politiķi varētu vēlēties redzēt, ka valsts finanses vada vairāk pieredzējis kandidāts. “Optibet” brokeri Reiņa Bērziņa izredzes vērtē ar 55% varbūtību.

Latvijas Bankas prezidenta kandidātu izvirzīšanai jānotiek līdz 29. novembrim, bet Saeimas balsojums gaidāms decembra pirmajā pusē. Pašreizējā LB prezidenta Ilmāra Rimšēviča pilnvaras beidzas 21. decembrī.

Janis Gavars
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

aprīlis 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5
6 7 89101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbumi