Aptauja: katrs trešais uzņēmējs glabā datus palīgtelpā vai zem biroja vadītāja galda


publicitates_foto
Vairāk nekā puse jeb 53% Latvijas uzņēmumu atzīst, ka ir nepilnīgi sagatavoti iespējamajiem informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sistēmas darbības traucējumiem un to radītajiem riskiem, liecina mobilo sakaru operatora BITE un uzņēmuma SIA "Latnet" dati*. Papildus tam, katrs trešais aptaujātais atklāj, ka viņa uzņēmuma dati glabājas ārējā serverī biroja telpās, piemēram, palīgtelpā vai zem biroja vadītāja galda.

Publiskajā telpā aizvien vairāk tiek runāts par tehnoloģisko un kiberdrošības risku draudiem uzņēmējdarbībai. Tajā pašā laikā vairāk nekā trešā daļa aptaujāto uzskata, ka viņu bizness nav riska zonā, lai tā darbība varētu ciest no IKT sistēmu darbības traucējumiem vai atzīst sevi par nesagatavotiem iespējamajiem IKT sistēmas darbības traucējumiem, jo pamata programmatūru ir nodrošinājis IT speciālists un par datu drošību, kā arī uzglabāšanu papildus netiek domāts. Zīmīgi, ka vairāk nekā puse jeb 58%, kas tā raksturojuši savu uzņēmumu, ir to īpašnieki un vadītāji.

Savukārt par daļēji sagatavotiem sevi uzskata teju katrs piektais uzņēmums, kuros par datu uzglabāšanu un drošību rūpējas ārštata darbinieks ar pieredzi attiecīgajā jomā.

“Lai arī pēdējo gadu laikā situācija ir ievērojami mainījusies, uzņēmēji ne vienmēr domā par efektīvākajiem un drošākajiem risinājumiem, paļaujoties uz to, ka IKT sistēmas darbības traucējumu riski nekad neskars viņu biznesu. Atkarībā no uzņēmējdarbības profila, IKT risku, piemēram, kiberuzbrukuma gadījumā, nodarītie zaudējumi var radīt būtisku “robu” kompānijas budžetā un draudus uzņēmuma reputācijai. Šobrīd lielākais uzdevums ir strādāt pie domāšanas maiņas arī uzņēmēju vadības līmenī, skaidrojot, ka IKT drošības risinājumiem ir jābūt uzņēmēju dienaskārtības augšgalā,” saka BITES mārketinga vadītāja Diāna Šmite.

Līdzās IKT sistēmu drošībai, Latvijas uzņēmēji pavirši izturas arī pret savu datu drošu uzglabāšanu. Aptaujā atklājies, ka 31% respondentu glabā datus ārējā serverī biroja telpās, piemēram, palīgtelpā, tostarp virtuvē, zem biroja vadītāja galda, kā aŗī printēšanas telpā vai noliktavā. Vairāk nekā puse, kas to atzina, ir uzņēmumu vadītāji vai īpašnieki.

Savukārt katrs piektais aptaujātais ir atzinis, ka uzglabā datus tikai savā datorā, jo nevienam neuzticas, bet 15% aptaujāto vispār nezina, kur tiek uzglabāti uzņēmuma dati.

Pieredze liecina, ka viens no iemesliem, kādēļ uzņēmēji nepievērš pastiprinātu uzmanību savu datu drošībai, ir apjukums, ko rada IKT un telekomunikāciju pakalpojumu saņemšana no vairākiem pakalpojumu sniedzējiem. Piemēram, problēmsituācijas, kuru risināšanā jāiesaistās vairākām pusēm vai laikietilpīga vairāku rēķinu administrēšana par saņemtajiem pakalpojumiem.

Tieši šī iemesla dēļ arvien vairāk uzņēmēju Latvijā un Baltijā izmanto BITES un “Latnet” “OneIT” koncepta pakalpojumus, kas sniedz iespēju saņemt visus IKT un telekomunikāciju pakalpojumus no viena pakalpojumu sniedzēja, kas ir ne tikai ērti, bet arī sniedz iespēju ietaupīt finanšu līdzekļus un ieviest augstākos drošības standartus datu uzglabāšanā.

“Šobrīd “OneIT” koncepta pakalpojumu portfelī ietilpst fiksētais internets, telefonijas pakalpojumi ienākošo zvanu pārvaldīšanai, mākoņpakalpojumi, drošas IT infrastruktūras risinājumi, “Latnet” Datu centra iespējas, IT apkalpošana u.c. pakalpojumi. Kopumā novērojam, ka arvien vairāk uzņēmēju izmanto datu centru pakalpojumus. Ņemot vērā to, ka biznesā dati patiešām ir zelta vērtībā, tas ir labs signāls un vēsta, ka uzņēmēju izpratne par drošas IKT sistēmas nozīmību ilgtspējīgā biznesa darbībā soli pa solim aug,” tā D. Šmite.

*Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija” 2019. gada maijā. Tajā piedalījās 518 respondenti – uzņēmumu īpašnieki, vadītāji vai augstākā līmeņa speciālisti.

Par BITI:

BITE ir straujāk augošais mobilo sakaru operators Latvijā, kas jau vairāk nekā desmit gadus nodrošina mūsdienīgus, inovatīvus, klientu vēlmēm un vajadzībām atbilstošus mobilo sakaru pakalpojumus. Tīkla infrastruktūras un pakalpojumu attīstībā uzņēmums ik gadu investē aptuveni 10% apgrozījuma. Šobrīd jaudīgais BITES 4G internets ir pieejams jau 99% valsts iedzīvotāju.

BITE
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

augusts 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 1213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums