Ar mērķi padarīt Latviju zaļāku, aizsāk projektu "Iestādi rītdienai"


public. foto
11. maijā noslēdzās projekta "Iestādi rītdienai" pirmais posms, kura ietvaros Rīgas teritorijā ikvienam iedzīvotājam brīvi pieejamās vietās tika iestādīti 130 jauni augļu koki. Projekta galvenais mērķis ir padarīt apkārtējo vidi tīrāku un dzīvošanai patīkamāku, iedvesmojot līdzdarboties pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju. Projekta idejas līdzautors, Biznesa augstskolas Turība students Mārtiņš Toms Staks uzsver, ka nedomā apstāties pie sasniegtā, turpinot attīstīt projektu arī nākamgad visā Latvijā. Viņš piebilst, ka tikai kopīgiem spēkiem spēsim gūt panākumus, ejot soli pa solim, sniedzot vērtīgu ieguldījumu ne tikai savas, bet arī nākamo paaudžu dzīves uzlabošanā.

Plānā projekta attīstīšana visā Latvijā

Projekta “Iestādi rītdienai” idejas pirmsākums meklējams Austrālijā. Iedvesmojos no kāda tur dzīvojoša latvieša, kurš bija nolēmis meža vidū stādīt augļu kokus, attīstot augu valsts daudzveidību reģionā. Atgriežoties dzimtenē, iedvesma realizēt ko līdzīgu, idejas konceptu ievirzot citā gultnē, nekur nebija zudusi. Projekta īstenošanā pievienojās pāris domubiedri, kuriem patika ideja par augļu koku stādīšanu visiem Latvijas iedzīvotājiem brīvi pieejamās vietās. Stādīšanas procesā centāmies iesaistīt ikvienu attiecīgajā apkaimē dzīvojošo. Uzskatu, ja katrs no mums iestādīs vienu nelielu kociņu pa ceļam uz mājām vai tuvējo veikalu, kopā Latviju padarīsim zaļāku ne tikai sev, bet arī nākamajām paaudzēm. Tāpēc arī projekta nosaukumā iekļauts vēstījums ar uzsvaru uz vārdu “rītdienai”. Loģiski, ka iestādītie koki gada laikā vēl nebūs izstiepušies ļoti lieli un nenesīs daudz augļus, taču tas ir vērtīgs mantojums mūsu bērniem un bērnu bērniem. Zinu, ka iesākto turpināsim arī nākamajā gadā, pulcējot arvien jaunus interesentus. Plānojam īstenot projektu visā Latvijā, Rīgā aizvadījām tikai pirmo posmu un nevēlamies apstāties pie sasniegtā.

Iedvesmas avots ikvienam Latvijas iedzīvotājam

Viens nav cīnītājs, tāpēc ar savu piemēru ceram iedvesmot arī citus. Iedvesmot, ne tikai iestādīt koku piemājas teritorijā, bet arī ikdienā aizdomāties, kā mēs katrs varam padarīt vidi sev apkārt patīkamāku, sakoptāku un dzīvošanai labvēlīgāku. Atmiņā spilgti palicis mirklis, kad vienu no augļu kokiem steidza iestādīt kāda seniore ar mazmeitām. Tas bija kas vairāk par vienu jaunu koku, šis mirklis sevī ietvēra spēcīgu saliedētību, vērtību apzināšanos un izpratnes radīšanu bērnos, lai nākotnē viņi to nodotu saviem bērniem un mazbērniem. Tikai visi kopā mēs varam augt, soli pa solim. Plānojām iestādīt 100 stādus, taču izdevās vēl labāk – tagad Rīgā ir par 130 kokiem vairāk! Padomājām arī par daudzveidību, iekļaujot aprikozes, ķiršus, plūmes, bumbieres, pīlādžus un arī ābolus. Nākamā gada mērķi, protams, augstāki.

Iestādi rītdienai” kā daļa no lielā stāsta

Medijos ik dienas varam lasīt arvien jaunas ziņas par koku izciršanu, piesārņojuma līmeņa paaugstināšanos, augu un dzīvnieku sugu izmiršanu. Tie ir signāli, ka kaut kas nav kārtībā. Ir jāsāk domāt un rīkoties! Ne velti ANO bioloģiskās daudzveidības ziņojumā uzsvērts, ka, dzenoties pēc ekonomiskajiem rādītājiem, cilvēki nopietni apdraud vairāk nekā miljonu augu un dzīvnieku sugu. Savā ikdienas skrējienā cilvēki nemaz nepamana, kāds kaitējums patiesībā tiek nodarīts dabai. Vides problēmas skar arī Latviju, piemēram, Rīgā veiktie rādījumi liecina, ka gaisa piesārņojuma līmenis dažkārt pārsniedzis pieļaujamo, turklāt koku izciršana, lai uzceltu kādu jaunu biroju ēku, ne par ko labu neliecina. Tāpēc katrs iestādītais koks pilsētā situāciju tikai un vienīgi uzlabos, taču 300 vai pat 500 jauni stādi būs vēl labāk. Grūti spriest, kādas sekas vieglprātīgā attieksme radīs pēc 10 vai 20 gadiem, bet zinu, ka, rūpējoties un saudzējot dabu tagad, pozitīvs rezultāts būs saskatāms pavisam drīz. Ticu, ka mūsu veidotais projekts ir daļa no lielā stāsta, kas motivēs un iedrošinās citus paveikt ievērojamas lietas vides kvalitātes veicināšanas virzienā. Piemēri tālu nav jāmeklē - Lielā talka ik gadu pulcē vairākus tūkstošus cilvēku, kuri vienojas kopīgam mērķim, kāpēc mūsu projekts nevarētu pulcēt vēl vairāk?

Darbs ar pievienoto vērtību

Entuziastiski cilvēki var panākt lielas lietas, par to ik dienas pārliecinos arvien vairāk. Būtiski apzināties, ka dažkārt rezultāts nav saredzams uzreiz, bet ar laiku plūksim gardus augļus, iepriecinot sevi un cilvēkus mums apkārt. Katrs nelielais veikums veido lielo kopējo rezultātu – arī jūras un okeāni sastāv no pilieniem, radot varenu spēku. Aicinu ikvienu aizdomāties par dabu un tās daudzveidību mums apkārt, novērtējot, ka varam dzīvot tīrā un sakoptā vidē. Ieguldītais darbs atmaksāsies, nākotnē ar prieku atskatīsimies uz paveikto. Tas ir darbs ar lielu pievienoto vērtību.

 

Autors: Projekta “Iestādi rītdienai” līdzautors, Biznesa augstskolas Turība students Mārtiņš Toms Staks

Biznesa augstskola Turība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums